MHP'li Sadir Durmaz : Vergiden kaçınan bir belediye başkan adayıyla karşı karşıyayız

MHP'li Sadir Durmaz : Vergiden kaçınan bir belediye başkan adayıyla karşı karşıyayız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve DSP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Erdinç Özdil CNN TÜRK canlı yayına bağlanarak CHP’nin Ankara adayı Mansur Yavaş’a ‘sahte senet’ suçlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulundular.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın açıklaması şu şekilde:

Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Belediye başkanı, şehrin emin ve güvenilir kişisidir. Dolayısıyla, belediye başkanı olarak takdim ettiğiniz adayların da emin, güvenilir ve gerçekten o şehrin maddi ve manevi varlıklarına sahip çıkacak niteliklere sahip olması gerekir.

Bu yönüyle bakıldığında gerçekten karşımızda ciddi bir şekilde etik ve ahlaki bir sorun yer almaktadır. Birkaç gündür gündeme gelen konular 11 Aralık günü Türkgün Gazetesi’nde yer almış olup, iddialarla ilgili açıklama yapmak için neden 3 ay beklenmiştir?

O tarihte Mansur Yavaş henüz daha CHP’nin adayı değildi. O tarihte yayınlanan gazeteyi CHP’li yetkililerin ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun görmemiş olması da mümkün değildir.

Söz konusu olayda Sayın Yavaş’ın geçiştirdiğini düşündüğümüz pek çok husus bulunmaktadır. Birinci olarak müvekkili olmadığı bir şahıstan 600 bin dolarlık alacak iddiasıyla icraya koyduğu senet sahte çıkmıştır. Hakkında ceza davası yoktur. Evet, doğru ama hukuk davası vardır.

Çok vahim başka iddialar söz konusudur. Yargıda bir grup marifetiyle iş takibi yapılması söz konsudur. Bir başka sorun olan hususta şudur; “Ben makbuz kesmedim çünkü yarısı vergiye gidiyordu” gibi kendisinin bir beyanı söz konusudur.

Dolayısıyla eğer böyleyse vergiden kaçınan bir belediye başkan adayıyla karşı karşıyayız. Şantaj, sindirme ve tehdit gibi çok ciddi iddialar söz konusudur. Karşı taraftaki insan, kriminal bir insan. CHP bir an önce bu adayı geri çekmelidir.

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Erdinç Özdil’in konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

Son günlerde çıkan bu iddiayı "partinin iç meselesidir" diye değerlendiriyorum ben. Her iki ittifakın da bu kutuplaşmış siyaset ortamında çok sıkıntılı noktalara gittiğini görmekteyiz. Diğer adaylarla ilgili de başka iddialar ortaya atılabilir. Belediye başkan adaylarından zaten YSK bir sabıka kaydı istiyor. Adayların bu tür aday olacakları süreçlerde daha dikkatli olmaları gerektiğini değerlendiriyoruz. Bu, tamamen CHP’nin ve onu destekleyenlerin bir iç meselesidir. Çünkü Mansur Yavaş’ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak onlar Ankara halkının önüne sundular.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS