MHP'li vekilden tehdit gibi açıklama

MHP'li vekilden tehdit gibi açıklama

Tutuklu 5 BDP'li vekilin serbest kalacağı iddiasında bulunan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, "Yarın 5 BDP milletvekili bu parlamentoya girdikten sonra, Engin Alan'ın o tutsak evinde, tutsak hali devam etmesi durumunda Türkiye'de bir takım dengeler değişir, sıkıntılar hasıl olur. Türk milletinin önemli bir ekseriyeti bu tutukluluğa tahammül etmez, müsade etmez" dedi.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Balyoz Planı davasında aldığı 18 yıl hapis cezası onanan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın yeniden yargılanma talebinin, Anayasa Mahkemesi'ne iletilmek üzere 10 Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulduğunu bildirdi.

Türkkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Balyoz Planı davasında aldığı 18 yıl hapis cezası onanan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ı cezaevinde ziyaret ettiğini belirtti.


Alan'ın fiziki açıdan sağlık durumunun iyi olmadığını belirten Türkkan, "Tutsak olduğu hücrede su borusunun patlaması nedeniyle başka bir hücreye nakledilmiş. O hücrede de soğukta sadece üzerindeki kazakla yaşamak zorunda olduğunu ifade etti" dedi.


Alan'ın, ağır hasta olan ve İstanbul GATA'da tedavi gören 87 yaşındaki annesini ziyaret için Adalet Bakanlığı'ndan izin talebinde bulunduğunu, Bakanlığın bu izni verdiğini ifade eden Türkkan, Alan'ın, yarın annesini
hastanede ziyaret edeceğini bildirdi.


Cezaevi ring araçlarının insan onuruna uygun olmadığını kaydeden Türkkan, Adalet Bakanlığı ile yaptığı görüşmenin ardından, Alan'ın yarın sevkinin bir minibüsle sağlanacağını anlattı.


"Engin Alan'ın farkı neydi?"


Engin Alan'ın bugüne kadar verdiği ifadelerde, BDP'lilerle takas edilmek istemediğini, tahliye talebinde bulunmak istemediğini söylediğini dile getiren Türkkan, "Tahliye değil yeniden yargılanma talebi istediğimizi, böyle bir hakkı olduğunu dolayısıyla bu hakkın kullanılması gerektiği yolunda konuşmamız oldu. Bugün avukatı aracılığıyla cezaevinde imzaladığı dilekçeyi, 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Anayasa Mahkemesi'ne verilmek üzere sunduk. Bu talebimiz tahliye talebi değil. Adil yargılanmadığını düşündüğümüz, 10. Ağır Ceza Mahkemesi safhasında verilen kararın tekrar görüşülmek üzere yargılanma talebidir. Sayın Engin Alan da bu talebi bugün imzaladı. Zannediyorum en geç yarın sabah Anayasa Mahkemesi'ne, yeniden yargılanma talebi ulaşmış olacaktır" diye konuştu.

"Sıkıntılar hasıl olur"


Türkkan, şöyle devam etti: "BDP milletvekillerinin ifade ettiği eğer doğruysa, yarın 5 BDP milletvekili serbest kalacak. Engin Alan'ın bunlardan farkı neydi? Yargıtay'ın, Engin Alan ile ilgili verdiği hüküm, diğerlerinden tarih olarak önce verilip kesinleştiği için yargı sürece bitmiş gözüküyordu. Şu anda iki milletvekili var. Sebahat Tuncel ve Aysel Tuğluk. Birinin 8, diğerinin 18 yıl, kesinleşmeyen cezaları var. Engin Alan'a verilen cezalardan önce kararlaştırılan cezalar Yargıtay'da hala beklenirken, Balyoz soruşturması kapsamında Alan'a verilen cezanın kesinleştirilmesinin ardında biz samimiyet aramayız. Yargıtay, yargı erki, bu iki milletvekilinin arkasındaki PKK tehdidinden korkmakta mıdır? PKK tehdidi nedeniyle mi bu kararı onamakta gecikmektedir. Engin Alan'ın günahı, şerefli Türk ordusunun mensubu olmak mıdır? Arkasında bir terör örgütünün bulunmaması mıdır? Yarın 5 BDP milletvekili bu parlamentoya girdikten sonra, Engin Alan'ın o tutsak evinde, tutsak hali devam etmesi durumunda Türkiye'de bir takım dengeler değişir, sıkıntılar hasıl olur. Türk milletinin önemli bir ekseriyeti bu tutukluluğa tahammül etmez, müsade etmez. Bundan sonra bu milletimizin vereceği cevap çok farklı olur. Bu konuda hüküm veren bütün erklere sesleniyorum. Bunu sona erdirmek için bütün erkler kendi iradelerini ortaya koymalıdır. Engin Alan'ı yıl bitmeden, bütçe görüşmeleri bitmeden bu Meclis'te görmek istiyoruz. Türk milleti Engin Alan'ı burada görmek için oy verdi. İçeriye koyan güçlerin de tekrar Engin Alan'ın tutsaklığına son vermesini istiyoruz."


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkkan, terör örgütü PKK'nın desteğini doğrudan alan bir partinin milletvekilleri serbest bırakılırken, terör örgütüyle mücadele eden bir generalin cezaevinde bulunması halinde milletin cevabının sert olacağını ifade etti.


Türkkan, Alan'ın tutukluluğunun devamı halinde gösterilebilecek tepkinin hukuk kuralları içinde olacağını sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS