MHRS Biontech, Sinovac aşı randevusu nasıl alınır? e-Nabız, 182 koronavirüs aşı randevu alma!

MHRS Biontech, Sinovac aşı randevusu nasıl alınır? e-Nabız, 182 koronavirüs aşı randevu alma!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üstündeki vatandaşların aşılanmasının başlayacağını duyurmuştu. Tarihlerin 1 Haziran’ı göstermesiyle birlikte 50 yaş üstü vatandaşlar randevu almak için harekete geçti. Aşı hakkı olan 50 yaş üstü kişiler MHRS aracılığıyla aşı randevusu alabiliyor. Peki, MHRS ve ALO 182 randevu sistemi üzerinden koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? İşte adım adım randevu detayları..

Türkiye’de koronavirüsten korunmak için aşılama süreci seri şekilde devam ediyor. Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına başlayacağız açıklamasından sonra MHRS ve ALO 182 randevu sistemi üzerinden aşı randevusu alma detayları hız kazandı. İşte aşı randevusu ile ilgili merak edilenler.

Sağlık Bakanlığı tarafından kademeli olarak gerçekleştirilen aşılama sürecinde sıra 50 yaş üstü vatandaşlara geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacak” demişti. İkinci aşılama aşaması 50 yaş ve üstü ile son bulacak. Takvimin üçüncü aşamasının ise 40-49 yaş grubundakilerin aşılanmasıyla başlayacak. 

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aşı randevusu olmak için MHRS ve e-Nabız aracılığıyla aşı randevusu ekranına giriş yapmanız gerekiyor. T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sistem giriş yaptıktan sonra 'aşı randevusu' ekranı karşınıza çıkıyor. Aşı randevusu ekranından istediğini aşı tercihini, hastane ve saat tercihinizi yapabilirsiniz. Ayrıca MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor. Normalde MHRS ve e-Nabız üzerinden aile hekimliklerinde sadece Sinovac aşı randevusu alınabiliyordu. Yeni açıklanan bilgiye göre aile hekimliklerinden de artık Biontech aşı randevusu alınabilecek. 

AŞI RANDEVUSU İPTAL EDİLİR Mİ?

Belirlenen tarihte aşı randevusuna gidemeyecek olan vatandaşlar aşı randevusunu MHRS ve e-Nabız sistemi üzerinden iptal etme şansı var.

ADIM ADIM AŞI RANDEVUSU ALMA

Aşılama programı kapsamında sırası gelen ve kriterlere uyan vatandaşlar, e-Nabız sistemi üzerinden “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından bunu kolaylıkla öğrenebilir ya da aralarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa mesaj atarak aşı uygunluk durumlarını öğrenebilirler. Bu aşamanın ardından aşı onam formuna hem e-Nabız’dan hem gelen kısa mesaj ile erişebiliyor. Eğer vatandaş aşı grubunda yer alıyor ise, aşı randevusunu; e-Nabız üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) bağlanarak ya da MHRS mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO182 hattını arayarak alabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşların cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

MHRS Web'den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz. Koronavirüs aşısı randevusu için, sisteme giriş yapıldıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” ardından “Covid-19 aşı” seçeneğini tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

MHRS AŞI RANDEVUSU ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS