türkiye

Milas'ta genç çiftçilere hibe

  1. Türkiye

Milas'ta genç çiftçilere hibe

Milas'ta genç çiftçilere hibe

Muğla'nın Milas ilçesindeki 3 genç çiftçiye, bakanlığın genç çiftçi projelerinin desteklenmesi programı kapsamında kişi başına 38 koyun ve 2'şer adet koç olmak üzere toplam 120 küçükbaş hayvan hibe edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın geçen yıl uygulamaya koyduğu 'Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi' çerçevesinde Milas'ta yaşayan 3 genç çiftçiye hayvan hibe edildi. Labranda Bulvarı'nda yer alan Milas Belediyesi Hayvan Pazarı'nda yapılan törenle, küçükbaş hayvanlar genç çiftçilere teslim edildi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan da katılımıyla hayvanlarını teslim alan genç çiftçiler, yetkililere teşekkür etti. Yapılan çalışmayla ilgili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, "İlçemizden projeden yararlanmaya hak kazanan 32 genç çiftçimizden 5'i arı yetiştiriciliği, 3'ü koyun yetiştiriciliği, 1'i kıl keçisi ve 23'ü büyükbaş hayvan yetiştiriciliği olarak belirlenmişti. 23 aileye büyükbaş, 5 aileye arıcılık ve 1 aileye kıl keçisi dağıtımını gerçekleştirdik. Bugün ise 3 aileye koyun teslim ediyoruz. Projede tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amaçlandı.

Genç çiftçiler, proje uygulanmaya başladıktan sonra en az 3 yıl hayvancılık faaliyetini devam ettirecekler. Proje kapsamında alınan hayvanlar bu süre içerisinde satılamayacak veya başkasına devredilemeyecek" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kamyonlarla ilçemize getirilen küçükbaş hayvanlar, kura çekimleriyle sahiplerine teslim edildi.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS