Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yunanistan'a sert sözler: Tarihten ders almalı!

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yunanistan'a sert sözler: Tarihten ders almalı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM'de Genel Kurulu'nda konuşma yaptı. Bakan Akar, "Yunanistan gerginliği artırmak için her türlü girişimde bulunuyor. Beklentimiz, bazı Yunan siyasilerin ve askerî şahısların iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleri, problemlerin diyalog yoluyla çözümüne odaklanmaları ve tarihten ders almalarıdır." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Genel Kurulu'nda, bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2023 yılı bütçe sunumunu yaptı. Akar, güvenlik kaygılarının en üst seviyeye çıktığı bir dönemden geçildiğini belirterek şöyle dedi:

"Küresel ve bölgesel düzeyde gelişmelerin hızlandığı, giderek derinleşen mevcut sorunlara yenilerinin eklendiği; artan risk, tehdit ve tehlikelere bağlı olarak güvenlik kaygılarının en üst seviyeye çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Böylesine hassas bir süreçte Türkiye olarak tüm gelişmeleri yakından takip etmekte, proaktif davranarak savunma ve güvenlik ile ilgili her türlü tedbiri almaya gayret göstermekteyiz. Köklü tarihi, coğrafyası, değerleri, dinamik nüfusu ve güçlü ordusuyla dünyada güvenlik üreten bir ülke konumundaki Türkiye, sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası alanda kurduğu çok boyutlu ilişkilerle özne haline gelmiş; ülkemizin etki alanı üç kıta, ilgi alanı bütün dünya olmuştur."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'HUDUTLARIMIZ 7 GÜN 24 SAAT ESASINA GÖRE KORUNMAKTADIR'

Hudut güvenliğinin üst düzeyde olduğunu ifade eden Bakan Akar, "Hudutlarımız, 7 gün 24 saat esasına göre kesintisiz olarak hudut birliklerimiz tarafından bugüne kadarki en yoğun ve en etkili tedbirler ile korunmaktadır. Hudut güvenliğimiz, hudut hattında; hudut birliklerimiz ve komandolarımız tarafından, hudut gerisinde ise; jandarma ve polislerimiz tarafından sağlanmaktadır. Hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasında sınır, fiziki güvenlik sistemine dayalı tel örgü, hendek, duvar ve gözetleme sistemlerinden meydana gelen dünya standartlarında, yüksek teknolojiye sahip araç, gereç ve teçhizat kullanılmaktadır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'1 OCAK'TAN İTİBAREN 250 BİN KİŞİNİN GEÇİŞİ ENGELLENDİ' 

Bakan Akar, sınır güvenliğine ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her geçen gün alınan ilave tedbirlerle sadece 1 Ocak'tan itibaren hudutlarımızda 250 bin kişinin geçişi engellenmiş; yakalanan 7 bin 600 düzensiz göçmen ile 800 terörist, kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hudutlarımızda alınan bu yoğun önlemler ve sınır ötesinde yapılan etkin operasyonlar sonucunda, terör örgütünün hudutlarımızdan eleman ve malzeme aktarımı çok büyük ölçüde engellenmiş, durma noktasına gelmiştir. Tüm bu üst düzey tedbirlere, personelimizin olağanüstü kahramanlık ve fedakarlığına rağmen, milli bir mesele olan hudut güvenliği, maalesef zaman zaman tartışma konusu yapılmakta; resmi açıklamalar ve yapılan bilgilendirmeler dikkate alınmadan gerçek dışı, abartılı ve yanıltıcı bazı söylemler ortaya atılmaktadır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'BU YILIN BAŞINDAN İTİBAREN 4 BİN CİVARINDA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ' 

Bakan Akar, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar; yurt içinde, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde toplam 37 bin, bu yılın başından itibaren ise 4 bin civarında teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklayarak, "Ülkemizin ve asil milletimizin savunmasını ve güvenliğini sağlamak için; tüm terör örgütlerine karşı mücadelemiz, artan bir şiddet ve tempoda ve taarruzi bir ruhla, azim ve kararlılıkla, başarılı bir şekilde devam etmektedir" dedi.

KİMYASAL SİLAH İDDİALARI 

Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin, "Kesinlikle böyle bir şey yok.  'Türk Silahlı Kuvvetleri kimyasal silah kullanıyor' deniliyor. 24 Kasım'da bir heyet teşkil ettik. Gitti incelemeleri ölçümlerini yaptı. Verileri Sağlık Bakanlığı laboratuvarına verdiler. Bunların hiçbirinde kimyasal olmadığı raporu elimizde. Silah ve mühimmat geliştirilmemekte, üretilmemekte, stoklanmamakta, kullanılmamakta; envanterde uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış hiçbir silah ve mühimmat asla bulundurulmamaktadır. Buna rağmen hala aynı mesnetsiz iddialar dillendiriliyor. Kimyasal Silahların Önlenmesi Anlaşması'na göre; göz yaşartıcı mühimmatın kullanılması yasaklanmıştır. Kolluk faaliyetlerinde veya özel operasyonlarda ve insan hayatını korumak maksadıyla kullanılabileceği kabul edilmektedir. Rehine kurtarma operasyonu (Gara) kapsamında yapılan açıklamayı çarpıtmak en basit haliyle terör propagandasına hizmet etmektir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'TERÖRİST NEREDEYSE HEDEFİMİZ ORASIDIR'

Sınır dışına yapılan operasyonlar hakkında da konuşan Bakan Akar, "İçeride ve dışarıda yapılan diğer bir kara propaganda da terörle mücadelemizin Kürt kardeşlerimize karşı olduğu iftirasıdır. Bu yalandır. Bir kez daha vurgulamak isterim ki; bin yıldır bu coğrafyayı, ekmeği, suyu birlikte paylaşan Türkler ve Kürtler kardeştir. Tek hedefimiz teröristlerdir. Terörist neredeyse hedefimiz orasıdır. PKK/YPG/PYD, hepsi aynı. Bizim için adları ne olursa olsun, kim destek verirse versin, ülkemizi ve asil milletimizi terör belasından kurtarmakta kararlıyız" şeklinde konuştu.

PENÇE- KILIÇ OPERASYONU 

Bakan Akar, 19 Kasım'da başlatılan Pençe Kılıç operasyonuna ilişkin de son bilgileri paylaşarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kapsamda Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik 19 Kasım'da başlatılan Pençe Kılıç dahil son dönemin en büyük, en kapsamlı ve en etkili kara ve hava operasyonları icra edilmektedir. Harekatta, terör hedefleri ateş altına alınmış, çok sayıda barınak, sığınak, mağara, tünel, depo ve sözde karargah tam isabetle imha edilirken, aralarında örgütün sözde yöneticilerinin de bulunduğu tespit edilen 364 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristler tarafından 20-22 Kasım'da hedef gözetmeksizin sivil yerleşim yerlerine yapılan alçak saldırılara ise her zaman olduğu gibi gerekli karşılık verilmektedir. Operasyon; teknik, taktik ve matematik konusudur. TSK, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için uygun yer ve zamanda gerekli her türlü tedbiri almıştır, alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Terör örgütündeki çöküş hızlanmış, teslim olmalar artmış ve bu çöküş, elebaşlarının son dönemdeki ifade ve açıklamalarına da yansımıştır."

Bakan Akar ayrıca, 530 bini Türkiye'den olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyelinin evlerine ve topraklarına gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde döndüğünü söyledi. 

15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren FETÖ iltisakı nedeniyle TSK'dan bugüne kadar 10 bini Bakan onayı ile olmak üzere toplam 24 bin 700 kişinin ihraç edildiğini aktaran Bakan Akar, "FETÖ ile mücadelemize, elde edilen yeni bilgi, belge ve verilerle bir bütün halinde kararlılıkla devam edilmektedir" şeklinde konuştu.

'ABD TARAFINDAN OLUMLU VE SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ'

Bakan Akar, F-16'larla ilgili, "40 adet F-16 Viper uçağının tedarikine ve 79 uçağın da modernizasyonuna yönelik çalışılmalar olumlu yönde devam etmekte ve yakından takip edilmektedir. Bu konuda başlangıçtan itibaren ABD'li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük. Buna bağlı olarak artık ABD tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz. Bu çalışmalarımız ayrıca milletvekillerimizden oluşan heyetlerin ABD'de Temsilciler Meclisi ve Senato'da yaptıkları temaslarla desteklenmektedir" açıklamasında bulundu.

TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Savunma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.