Minibüslere kamera geldi yankesicilik bitti!

Minibüslere kamera geldi  yankesicilik bitti!

Başkentte yolcu minibüslerine takılan güvenlik kameralarının, bu tür araçlarda sık sık karşılaşılan yankesiciliği yüzde 80 azalttığı bildirildi.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacıbekir Gani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, minibüslerde en fazla karşılaşılan suçlardan yankesicilik ve tacizi önlemek için güvenlik önlemleri aldıklarını söyledi.

Geçen yıla kadar yankesicilik suçunu önlemek için yoğun çabalar verdiklerini belirten Gani, Ankara Emniyet Müdürlüğü ile yaptıkları tespit çalışmaları sonucunda büyük bir yankesici çetesini de çökerttiklerini anlattı.

Yankesiciliğin en çok hangi bölgelerde, hangi yolcu iniş biniş noktalarında gerçekleştiği tespit edilerek, bölgelerin ve suçluların emniyetçe takibe alındığını aktaran Gani, çetenin yakalanmasının ardından, yankesiciliğin tamamen önlenmesi için emniyetle çalışmalarına devam ettiklerini, çalışmalar sonucu Ankara minibüslerine güvenlik kamerası takılması uygulamasının başlatıldığını kaydetti.

Gani, yankesicilikle mücadele çalışmaları sırasında kendi aracının da gasbedildiğini, aldığı tehditlere rağmen mücadeleden vazgeçmeyerek ulaşımı daha güvenli hale getirecek bir projeye imza attıklarını dile getirdi.

Vatandaşın güvenliği için aldıkları önlemlerin olumlu sonuçlar verdiğini aktaran Gani, "Ankara minibüslerinde yankesiciliği anında tespit ediyor, vatandaşın güvenliğini garanti ediyoruz. Geçtiğimiz yıl başlattığımız güvenlik kamerası uygulamasıyla suç oranları ciddi şekilde düştü. Minibüslerde gerçekleştirilen yankesicilik suçlarında yüzde 80 azalma oldu" ifadesini kullandı.

Araçların büyük bölümünde kamera bulunduğunu, yakın zamanda minibüslerin tamamında güvenlik kamerası olacağını belirten Gani, "Kalanına da takılınca vatandaşın ve şoför esnafının güvenliği daha büyük oranlarda sağlanmış olacak" dedi.

"Şoför, tacizciler konusunda çok hassas"

Yankesicilik dışında minibüslerde zaman zaman karşılaşılabilen taciz konusunda Ankara şoförünün çok hassas olduğunu vurgulayan Gani, minibüslerinde tacize cesaret edilemediğini savundu. Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlama sorumluluğu taşıdıklarını aktaran Gani, "Herhangi bir sözlü veya elle taciz olaylarında şoförlerimiz şahsı araçtan indirip en yakın karakola bildiriyor" diye konuştu.

Yüz kızartıcı suçlara karışanlar minibüslerde çalışamıyor

Hacıbekir Gani, şoförlere iki yılda bir, altı ay süren "davranış, trafik kuralları, iletişim becerisi" gibi mecburi eğitimler başlattıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Minibüs şoförlerine verdiğimiz eğitimlerle, şoför ile yolcu arasındaki iletişimin güçlenmesini ve şoförlerin trafikte daha kurallı ve nitelikli olmasını hedefliyoruz. Bu yüzden verdiğimiz eğitimlerden sonra bu iş için uygun olmadığını tespit ettiğimiz 150-200 şoförü ekibimizden çıkardık. Şoförlere yaka kartı takma zorunluluğu getirdik. Ticari araçlarda, taksilerde, minibüslerde yüz kızartıcı suç işleyen şoförlerin çalışmasını men ettik. Yani taciz, tecavüz, hırsızlık, uyuşturuculuk gibi suçlara karışanların yolcu minibüslerinde çalışmasını yasakladık."

Vatandaşın huzurlu ve güvenli seyahatini ilk sırada tuttuklarını ifade eden Gani, buna karşılık vatandaşlardan tek beklentilerinin "nezaket" olduğunu kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS