"MİT TIR'ları haberi" nedeniyle Cumhuriyet'e "terör" soruşturması

"MİT TIR'ları haberi" nedeniyle Cumhuriyet'e "terör" soruşturması

Savcılık, MİT TIR'larıyla ilgili görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet gazetesi hakkında "terör" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Savcılık MİT TIR'larında yapılan aramalarla ilgili görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet gazetesi hakkında soruşturma başlattı.

Suriye’ye malzeme taşırken savcılar tarafından durdurulan MİT’e ait TIR'larda yapılan aramalara ait olduğu belirtilen kamera görüntüsü bugünkü Cumhuriyet gazetesi ve internet sitesinde yer almıştı.

2014 yılının ocak ayında, Türkiye’den Suriye’ye malzeme götürürken Adana ve Hatay’da durdurulan tırlarda silah ve mühimmat bulunduğu belirtilmiş, ancak hükümet ve güvenlik kaynakları “Türkmenlere insani yardım malzemesi taşındığını” açıklamıştı.


Savcılıktan açıklama geldi


Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik soruşturma kapsamında yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayın yapılmasının yasaklanmasına dair karar verildiğini hatırlatarak "Ancak buna rağmen özellikle bugün bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntülerin yayınlandığı görülmüştür. Bu yayınları yapan kişilerle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştır" açıklamasında bulundu.


Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosundan yapılan açıklamada, 1 Ocak 2014'te Hatay ili Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014'te Adana'da durdurulan araçlarla ilgili bazı internet haber sitelerinde çıkan yayınlara ilişkin Adana 5. Sulh Ceza Hakimliğince 14 Ocak 2015 tarihinde karar alındığı hatırlatıldı.


Alınan kararda konuya ilişkin internet adreslerindeki tüm yayınlara yönelik erişimin engellenmesine, kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmesine ayrıca 5187 sayılı Basın Kanununun 3/2. maddesi gereğince soruşturma dosyası hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayın yapılmasının yasaklanmasına dair karar verildiği ve bu kararın gereğinin yapılması için ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildiği anımsatıldı.


Açıklamada, "Ancak buna rağmen özellikle 29.05.2015 günü bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntülerin yayınlandığı görülmüştür. Bu yayınları yapan kişilerle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştır" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS