MKE Müdürü Mustafa Tanrıverdi timsahın ağzında

MKE Müdürü Mustafa Tanrıverdi timsahın ağzında

Milli piyade tüfeği MPT-76’nın planlarını para karşılığı satmak isterken suçüstü yakalandığı iddia edilen MKE Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi’nin Kenya fotoğrafları ortaya çıktı. Tanrıverdi G-3 üretim bandı kurulması için gittiği Kenya’da dev bir maket timsahın ağzına kafasına koyup hatıra fotoğrafı çektirmiş.

Sözcü Gazetesi'nden Kamil Elibol'un haberine göre, Mustafa Tanrıverdi’nin silah şirketi sahibi Kutlay K.’ye verdiği iki flash bellekten ise yüzde 95’i tamamlanan yeni “milli” piyade tüfeği YPT-76’nın projesinin de çıktığı öne sürüldü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın flash’ta sadece yüzde 85’lik kısmı görülen ikinci milli piyade tüfeğine ilişkin projeyi mercek altına aldığı öğrenildi.


MKE Müdürü milli projeyi satarken böyle yakalandı


Silah Fabrikası’nda AR-GE çalışmaları devam eden ve prototipi tamamlanan yeni piyade tüfeği YPT-76’nın projesi de “sır” gibi saklanıyor. Devletin zirvesi tarafından takip edilen projenin önümüzdeki günlerde tamamlanacağı ve seri üretimine geçileceği tahmin ediliyor.


Milli Piyade Tüfeği MPT-76 tüm NATO testlerini geçti


Kenya gezisi


“Devlete ait gizli kalması gereken fenni, keşif, buluş ve sınai verilerden yararlanma” suçundan tutuklanan Tanrıverdi’nin 10 Ağustos 2014’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Recep Tayyip Erdoğan’ın kampanyasına bin lira bağış yaptığı da belirlenmişti.


MKE Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi tutuklandı


4 ay önce AR-GE sorumlusu olduğu mke Kırıkkale Silah Fabrikası’na Müdür olarak atanan Mustafa Tanrıverdi’nin iki ay önce heyetle Kenya’ya resmi seyahat yaptığı ortaya çıktı. MKE’nin Kenya Ordusu’na 10 bin adet G-3 piyade tüfeği sattığı ifade edildi. Aralarında Tanrıverdi’nin bulunduğu MKE heyeti, kurulması planlanan G-3 üretim bandı görüşmeleri için Kenya’ya gitti, heyet hatıra fotoğrafları da çektirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS