MSB emekli subay astsubay alımı başvuru işlemleri başladı

MSB emekli subay astsubay alımı başvuru işlemleri başladı

Emekli subay astsubay alımı yapılması kararı T.C. Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) emekli subay astsubay alımı kapsamında çoğunluğu İstanbul ve Ankara'da görevlendirilecek olanlar, personel ve öğrenci temin faaliyetleri alanlarında görev yapacaklaar. MSB emekli subay astsubay alımı kapsamında göreve alınacak olanlar için derinlemesine bir araştırma yapılacak. Kimlerin başvuru yapabileceğinden, ne kadar maaş alacaklarına kadar pek çok detay da belirlendi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) emekli subay astsubay alımı yönünde alınan karar T.C. Resmi Gazete'de yayınlandı. Böylece 15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişiminin ardından, ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle 16 bin askeri öğrenci ve 6 bin 500 personelin ihraç edilmesinin ardından ortaya çıkan kadro boşluğunun bir kısmı MSB emekli subay astsubay alımı ile doldurulacak. Bu kapsamda istihdam edilecek emekli subay ve astsubaylar 2020'nin sonuna kadar Milli Savunma Bakanlığı'nda ve bağlı birimlerde askeri öğrenci ve personel temin faaliyetlerine yönelik hizmetlerin yürütülmesinde görevlendirilecekler. Personel alımına dair düzenlemeyi içeren "Emekli Subay ve Astsubayların Milli Savunma Bakanlığında Personel ve Askeri Öğrenci Temin Faaliyetlerine Yönelik Hizmetlerde Görevlendirilmesine Dair Yönetmelik" T.C. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Savunma Bakanlığı subay astsubay alımı kapsamında görevlendirileceklerin nerelerde görev yapacakları, ne kadar maaş alacakları, hangi şartların arandığı gibi detaylar haberimizdedir.


Personel ve öğrenci temin faaliyetlerinde görevlendirilecekler


Personel alımı kapsamında görevlendirilecek subay ve astsubaylar çeşitli kriterlere bakılacak. Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu belirlenen adaylar alınmayacak. Yürürlüğe giren yönetmenlikle emekli subay ve astsubayların Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı birimlerinde personel ve askeri öğrenci temin faaliyetine yönelik hizmetlerin yürütülmesinde görevlendirilecekler. OHAL kapsamında 22 Kasım 2016 tarihinde T.C. Resmi Gazete'de yayımlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemenin işleyişine yönelik hazırlanan yönetmelik, 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek şartıyla uygulanacak.


Personel seçimini Milli Savunma Bakanlığı yapacak


MSB subay astsubay alımı aşamasında belirlenen faaliyetlerde görevlendirilecek emekli subay ve astsubayları seçim işlemleri, belirlenen nitelik ve koşulları sağlayanlar arasından Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak. Seçilen emekli personel arasından yapılacak görevlendirmenin mahiyeti, süresi ve yerine ilişkin hususlar Personel Genel Müdürlüğünce yürütülecek. Bu şekilde yapılan görevlendirmeler, gerektiğinde görevlendirme süresine bakılmaksızın aynı usulle sonlandırılabilecek.


Yapılacak güvenlik soruşturmalarının ardından hangi subay ve astsubayların kadroya alınacağına Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Müsteşar Ali Fidan ve ikisi sivil, ikisi asker dört müsteşar yardımcısı karar verecek.


Adaylarda aranan nitelikler


Subay - astsubay alımı kapsamında göreve alınacak adaylarda; cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlardan birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi; Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere yemin, suç uydurma, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birisinden, firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat ve isyan suçlarından birisinden mahkum olmamak nitelikleri aranacak.


Yine subay ve astsubayların kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olması, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara yahut terör örgütlerine üyeliği, aidiyeti, iltisakı veya irtinbatı olmaması gerekiyor.


Görevlendirilen emekli subay ve astsubaylar, görevi esnasında vakıf olduğu her türlü bilgi ve belgeyi, görevinden ayrılsa dahi hiçbir şekilde açıklayamaz. Görevi sona erdiğinde elinde bulunan kuruma ait araç, gereç ve belgeleri kuruma iade eder. Ayrıca temin faaliyetlerine yönelik süreçlerde kendilerine verilen görevlerin icrasından Bakanlığa karşı sorumludur. Bu sorumlulukları Bakanlık temsilcisi ve Personel Temin Dairesi Başkanlığı tarafından takip edilir.


Ne kadar maaş verilecek?


Görevlendirilecek subay ve astsubaylara, subaylar için bin 500, astsubaylar için bin 300 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar karşılığı, çalışılan her gün için ücret olarak ödenecek. Verilecek ücretten, damga vergisi hariç olmak üzere herhangi bir vergi ve kesinti yapılmayacak. Yani subaylara 3 bin 170 lira, astsubaylara ise 2 bin 747 lira ödenecek. Bunun yanında göreve alınacaklar emekli maaşlarını da almaya devam edecekler.


Emekli subay ve astsubayların ikamet ettiği yerin dışında başka bir yerde görevlendirilmesi durumunda, belirtilen ücrete ilave olarak 6245 sayılı Harcırah Kanunu esaslarına göre işlem yapılacak. Temin faaliyetlerinin etkinliğinin artırılmasına yönelik katkı sağlanması amacıyla emekli subay ve astsubaylar bir plan dahilinde eğitim ve bilgilendirmeye tabi tutulabilecek.


Nerelerde görevlendirilecekler?


MSB subay astsubay alımı kapsamında göreve alınacaklar ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara'da görevlendirilecek ancak, farklı illerde de görevlendirilebilecekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS