Muammer Güler: 4 bakan için fezleke hazırlanmış

Muammer Güler: 4 bakan için fezleke hazırlanmış

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler 17 Aralık operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Güler, "Türkiye'de devlet içinde farklı bir yapılanma var. Seçimler öncesinde siyasi bir mühendislik yapılıyor. İfadeler alınmadan 4 bakan için fezleke hazırlanmış. Ben yasadışı hiçbirşey yapmadım. Herşeyi belgelerle ortaya koyacağım" dedi.

Gözler üzerindeydi... İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri törenine katıldı. Sonrasında resepsiyona da kaldı.

Bu süreçte ilk kez, gazetecilerin yolsuzluk operasyonu ile ilgili tüm sorularını dinledi, yanıt verdi. Kendisine yönelik iddiaların tamamının asılsız olduğunu söyledi.

Muammer Güler, yolsuzluk soruşturmasının ortaya çıkmasının ardından, emniyettte arda arda gelen görevden almalar hatırlatıldı, "kendisine yönelik soruşturmayı engelleme" iddiaları soruldu:

"İfadeler alınmadan dört bakan hakında sayfalarca fezleke hazırlanmış, imza için önlerine konmuş. Böyle bir yetkileri yok. Yaptıkları adli işleme yönelik operasyon değildir. Ortada bir siyaset mühendisliği var. Bu soruşturma gizlenmiştir. Bu şantaj için hazırlanmıştır. Bu konuda tüm hatalar bir yerde sonucunu bulacak ben de hesabını vereceğim benim altımdaki de daire başkanı da hesabını da verecek. Ama bunu yapanlar da hesabını verecek."

İstanbul İstihbarat Şube Müdürü'nün ifadeye çağrılması ve emniyet müdürü tarafından izin verilmemesine de değindi, "Ancak izin alarak sorgulanabilir" diyerek.

Emniyet ve devlet içinde  olduğu iddia edilen yapı da açık açık soruldu İçişleri Bakanı'na, "Başında bulunduğunuz Bakanlık'ta, Emniyet'te Fethulah Gülen cemaatinin yapılanması var mı?" sorusuyla.

Güler, "Türkiye'de devlet içinde farklı bir yapılanma var. Bunu tüm boyutlarıyla ortaya çıkarmak hepimizin görevi. Seçimler öncesi özellikle cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi mühendislik yapılmaya çalışılıyor. Kanunsuz işlem yapmadım, iddialara karşı her türlü belgeyi ortaya koyacağım" dedi.

"Satılan villamızın parası"

Oğlunun evinde bulunan para için ise, "O bizim satılan villamızın parasıdır. Bizim iddiamız bu. Aksini yargı ispat etmeli" dedi.

Reza Sarraf ile görüştüğünü ancak öncesinde İstanbul Emniyeti'ne "Görüşmemde sakınca var mı?" diye sorduğunu da anlattı.

Bakan Güler, "Sakınca yok" cevabı üzerine bir araya geldiğini belirtti.

Bakan Güler, bir kere daha 17 Aralık sabahı Başbakan'a istifasını verdiğini hatırlattı, "Ben hala aynı noktadayım, takdir Başbakan'ın" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS