Müebbet hapisle yargılanan üvey anne için karar verildi

 Müebbet hapisle yargılanan üvey anne için karar verildi

İstanbul Bahçelievler’de, yaşadıkları evin balkonunda düşüp ölen 4,5 yaşındaki Ayaz Çınar Y. ile ilgili babası ve üvey annesi hakkında açılan davada karar çıktı. Müebbet hapis cezası ile yargılanan anne Hülya D. hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, doktor baba Mustafa Y. için ise herhangi bir ceza verilmedi.

Hürriyet'in haberine göre olay, 29 Temmuz 2015 gecesi yaşandı. Hülya D. ve eşi Mustafa Y. arasında tartışma çıktı. Bir süre sonra Mustafa Y. evden çıkarak görev yaptığı hastaneye gitti. İkili arasındaki tartışma WhatsApp üzerinde de sürdü. Sabaha doğru saat 04.00’e kadar uyanık olan Hülya D. evin salonunda uykuya daldı. Saat 04:30 gibi uyandığında ise Ayaz Çınar’ın evin balkonundan düştüğünü gördü.

Yaralı halde bulunan Ayaz Çınar hemen hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı. Ayaz Çınar’ın vefatı ile ilgili babası ve üvey annesi hakkında dava açıldı. Müebbet hapis istemi ila açılan davada karar 10 Şubat günü çıktı. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına gire bilirkişi raporunda, Ayaz Çınar’ın düşmesine, herhangi bir dış kuvvetin etki etmediği belirtildi.

Üvey anneye 2 yıl 6 ay hapis

Raporda, 112 santimetre boyundaki Ayaz Çınar’ın 89 santimetrelik balkon korkuluğunda tırmanabileceği kaydedildi. Mahkeme, baba Mustafa Y.’nin ‘tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle kusurlu olduğunu’ ancak çocuğunu kaybetmesi nedeni ile duyduğu acı nedeniyle hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, Ayaz Çınar’ın üvey annesi Hülya D.'nin ise 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Kararı ilişkin değerlendirme yapan Hülya D.’nin avukatı Alper Sarıca, “Müvekkilimin kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası ile yargılanması zaten başından beri hatalı idi. Dosyaya, Ayaz Çınar ile aynı yaş grubunda ve ondan kısa boylu erkek çocuklarının balkon korkuluğundan daha yüksek bir yükseltiden nasıl kolaylıkla tırmanıp karşıya geçtiğini gösterir video kayıtlarını sunduk. Bilirkişi raporu da müvekkilim hakkındaki öldürme şüphesinin yersiz olduğu tereddütsüz şekilde ortaya koydu” dedi.

Av. Sarıca: Cezanın yatarı yok

Av. Sarıca açıklamasının devamında “Taksirle ölüme neden olma suçundan verilen 2 yıl 6 aylık cezanın 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname nedeniyle bir gün dahi yatarı yoktur. Ancak müvekkilimin beraat etmesi gerekirdi. Çünkü normalde herkesin uyuduğu gece saat 04:30 sıralarında Ayaz'ın uyanıp uçma hevesiyle mutfak balkonundan aşağıya atlayacağını öngörmesi ve engelleyebilmesi kanaatimce mümkün değildir. Ayaz'ın ölümü müvekkilimin özensiz bir davranışından, ölüm neticesini engelleme yükümünü ihlalinden kaynaklanmadığından taksirle ölüme neden olmaktan müvekkilime kusur izafe edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle istinaf yoluna başvurduk ve son sözü Bölge Adliye Mahkemesi söyleyecek” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS