Muharrem Ayı ne zaman? 2019 Muharrem Ayı başlangıcı

Muharrem Ayı ne zaman? 2019 Muharrem Ayı başlangıcı

Muharrem Ayı ne zaman? Hicri takvimin ilk ayı olan ve Aşure Gününü içinde bulunduran Muharrem Ayı aynı zamanda İslam inancına göre savaşmanın yasak olduğu 4 haram ayında ilkidir. Peki, bu yıl Muharrem Ayı ne zaman başlayacak? İşte, 2019 Muharrem Ayı başlangıcı…

Kurban Bayramı’nın sona ermesiyle birlikte, 2019 Muharrem Ayı için geri sayım da başladı. Zira Muharrem Ayı bilindiği üzere Kurban Bayramı’nın yer aldığı Zilhicce Ayı’nın hemen ardından Muharrem Ayı başlıyor. Peki, 2019 Muharrem Ayı ne zaman başlayacak? İşte detaylar…


Muharrem ayı Hicri takvimde yer alan bilgilere göre 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü başlayacak. Muharrem ayının 10. günü idrak edilen Aşure Günü ise 9 Eylül 2019 Pazartesi gününe denk gelecek.


Yılın geriye kalan son dini günü ise 8 Kasım 2019 Cuma gününe denk gelecek. Mevlid Kandili’nin idrak edileceği 8 Kasım’da çeşitli ibadetler yapılacak.


AŞURE GÜNÜ ÖNEMİ NEDİR?


Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.


Ancak yine Hicri 61 yılının Aşure Gününde (10 Ekim 680) Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin, 72 yakını ile birlikte Irak Kerbela'da şehit edildi. Bu olay her yıl İslam Dünyasında hüzünle anılmaktadır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS