Munzur Festivali'nde bu yıl müzik ve eğlence yok

Munzur Festivali'nde bu yıl müzik ve eğlence yok

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, her yıl düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin bu yıl yapılacak 16'ncısının müziksiz ve eğlencesiz olarak kutlanacağını söyledi.

Geçen yıl güvenlik gerekçesiyle yapılamayan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, bu yıl kutlanacak.


28-31 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak 16'ıncı Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde Alevilik, çevre, Kürt sorunu ve Türkiye demokrasisi konulu penel, söyleşi ve film gösterileri yapılarak, inanç merkezlerine çeşitli ziyaretler gerçekleştirilecek.


Festival tertip komitesinin düzenlediği tanıtım toplantısına katılan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Tuncelilerin doğasına sahip çıkmak ve korumak için bir araya geleceğini belirterek şunları söyledi:


Müzik yok


"Geçmiş yıllardan bugüne Dersim'in diline, kültürüne ve doğasına hizmet amacıyla yapılan festivallerin, geleneksel bir hale dönüşmesi ve bunun önünde her hangi bir engelin olmamasını temenni ediyoruz. Festivallerin artık zaman zaman özünden uzaklaştırıldığı, sadece müzik şöleni ve alkol tüketilen bir noktaya geldiği şikayetleri de göz önüne alınarak, müzik etkinliklerinden biraz imtina edildi. Kutsal mekanların ziyaretleri ön planda, inanç ve dil panellerini dahil ettik.


Tunceli'nin Ovacık ilçesinde barikatlara karşı yürüyüş


Müracaatımızı 1 Temmuz'da valiliğe ilettik. Bazı eksiklikler vardı onları da 12 Temmuz tarihinde tamamladık. Festivalimizin ana teması, şiarı; 'Birliğimiz dirliğimizdir, dirliğimiz barışımızdır. Doğama, kültürüme ve irademe dokunma' şiarıyla festivalimizi gerçekleştireceğiz. Gönüllülüğe dayalı, bütçesi olamayan, tamamen Dersim halkının ve kurumlarının kendi öz gücüyle yapacağı bir festival olacak."


Katillere yürek burkan soru: Kızımın elleri nerede?


İstanbul'da yoğun güvenlik


Bu festivalin, Tunceli'ye dayatılmak istenen tahribat ve insansızlaştırma politikalarına karşı, duyarlı herkesi birleştirdiğini anlatan Başkan Bul, "Bizim bütün çağrımız, bütün Dersimlilerin, Dersim dostlarının bu konuda Dersim'e sahip çıkmaları, güç vermeleri. Bu festivalde de gelen konukların Dersim halkının misafirperverlikle karşılamalarını diliyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS