Muşlu otobüs şoförünün eşi nüfus kaydına göre teyzesi

Muş'ta yaşayan otobüs şoförü Hakan Erkul, imam nikahlı eşi Songül Erkül ile resmi nikah yapmak için başvurduğunda olmayacak bir tuhaflıkla karşılaştı.Eşi, nüfus kaydında teyzesi olarak görünüyordu. Bu nedenle resmi nikah yapamayan çift araştırınca gerçeği buldu. Dedesi eşi ile nikahlanmadığı için doğan çocuğu, yani Hasan Erkul'un annesi, ağabeyinin kızıymış gibi nüfusa kaydedilmişti. Yıllar sonra Hasan Erkul amcasının kızıyla evlenince, nüfus kaydına göre de annesinin kardeşiyle imam nikahıyla evlenmiş oldu.Muş'un Hasköy ilçesinde otobüs şoförlüğü yapan Hakan Erkul (28), 23 yaşındaki amcasının kızı Songül Erkul ile 7 yıl önce imam nikahıyla evlendi. Çocuk yaşta evlenen çiftin bu evliliklerinden 3 çocukları dünyaya geldi. Hasan Erkul, "İlk çocuğumuz doğduktan sonra resmi nikah işlemlerini yapmak için İlçe Nüfus Müdürlüğüne gittik. Burada kayıtlarda eşimin, annemin kız kardeşi olarak göründüğü ortaya çıktı. Bu nedenle nikah işlemlerimiz yapılamadı" dedi.

Konuyu araştırdığında dedesinin eşine nikah yaptırmadığını fark ettiklerini anlatan Hasan Erkul, "Aynı zamanda kayınpederim olan amcam da annemi kızı olarak kendi üzerine kayıt ettirmiş. Yani annem ile eşim kayıtlarda kardeş görünüyor. Amcam da hayatını kaybetmişti" diye konuştu.

Erkul, olayın fark edilmesi üzerine annesinin mahkemeye başvurarak ismini Hanımşah Sezgin olarak değiştirdiğini ancak sistemde annesi ve eşinin babasının aynı kişi olarak göründüğü için yine evlilik işlemini gerçekleştiremediklerini dile getirdi. Resmi nikah kıyamadıkları için çocuklarının kendisinin sosyal haklarından faydalanamadığını belirten Erkul, bu durumun düzeltilmesini istedi.

Songül Erkul ise 7 yıldır evli olmalarına rağmen kimlikte halen "bekar" olarak göründüklerini anlattı. Bu durumdan en çok çocuklarının olumsuz etkilendiğini vurgulayan Erkul, "Eşim sigortalı olduğu halde çocuklarım bundan faydalanamıyor. Çocuklarımın başta hastane ve okul olmak üzer tüm işlemlerini ben yapıyorum. Büyük sıkıntılar yaşıyorum. Bu nedende evlenme işlemlerimizin bir an önce yapılmasını istiyoruz" dedi.

Muş Nüfus Müdürü Yaşar Coşkun ise resmi kayıtlara göre Songül Erkul'un Hakan Erkul'un teyzesi olarak göründüğünü söyledi. Coşkun, Hakan Erkul'un, annesinin ismini değiştirdiği mahkeme kararını kendilerine getirmesi durumunda konuyu yeniden değerlendirebileceklerini ifade etti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS