Mustafa Aşkar konuştu: Sözlerimden geri adım atmıyorum

Mustafa Aşkar konuştu: Sözlerimden geri adım atmıyorum

TRT'de yayınlanan Ramazan programında "Namaz kılmayan hayvandır" sözleriyle tepki çeken Ankara İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Aşkar geri adım atmadığını söyledi ve "Sözlerim hemen hemen hergün İslama ve müslümanlara hakaretler yağdıran İslam düşmanı kesimler tarafından çarpıtıldı" dedi.

TRT 1'de 'Ramazan Sevinci' programında "Namaz kılmayan hayvandır" sözleriyle tartışma başlatan ilahiyatçı Mustafa Aşkar Akit Gazetesi'ne konuştu. Tepkilere yanıt veren Aşkar sözlerinden geri atmadığını söyledi. İşte Aşkar'ın açıklamaları:


'Namaz kılmayan hayvandır' diyen profesöre suç duyurusu


Serdar Tuncer'den özür


'Namaz kılmayan hayvandır' diyen Mustafa Aşkar özür diledi


TRT yayınında skandal sözler: 'Namaz kılmayan hayvandır'


Bir kesim sözlerimi çarpıtarak işine geleni aldılar ve programdaki tüm konuşmamı bütünlüğü içerisinde değerlendirmediler. İslam düşmanlığı yapanlar, benim sırtımdan İslama saldırdılar. Kaldı ki; programda söylediğim ifade bana ait değildir, biz sadece nakil yaptık. "Yoksa sen, hakikaten onların çoğunun, (hakkı) dinlediklerini veya düşünüp anladıklarını mı zannediyorsun? Hayır! Öyle değil. Onlar hayvanlar gibidir, hatta yolca daha şaşkındırlar" şeklindeki  Kuran-ı Kerim'deki Furkan Suresi 44. ayetini referans alarak konuyu ele aldım. Konuşmam esnasında, 'Kimse alınmasın ama Kuran-ı Kerim'de Furkan Suresi'nde de böyle diyor' şeklinde ifadelerim yer aldı. Doğru, bu ayette mekkeli müşriklerden söz ediliyor ve zaten Mekkeli müşrikler de namaza karşı olduğu için bu hitaba maruz kalıyor. Ülkemizi ve toplumumuzu karıştırmak isteyen İslam düşmanı çevreler benim sözümü cımbızlayarak bana ve benim üzerimden İslam'a ve müslümanlara saldırmış oldular. Ben bu gerçeği programda açıkça söyledim ve söylerken de maalesef canlı yayının azizliği olarak sert bir üslupla söylemiş oldum.
Ben açıkladığım görüşümden dönmüş değilim.


'Geri adım atmıyorum'


Ben sözlerimden geri adım atmıyorum. Bu bir ilmi tespittir. Benim ifade tarzım yanlış oldu ve bu yanlış tarzım nedeniyle yine medya aracılığıyla kamuoyundan özür diledim. Ben doğru bildiğimi söyledim fakat doğruyu söylerken üslup hatası yaptım. Benim üslup hatamdan dolayı eğer incinenler omuşsa yine de özür dileriz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS