Müşteri hizmetleri | BTK fahiş fiyata dur dedi

Müşteri hizmetleri | BTK fahiş fiyata dur dedi

Müşteri hizmetlerinin fiyatlarından ötürü vatandaş bu tarz numaralara şikayet yağmuruna tuttu, BTK olaya el attı. Bundan sonra müşteri hizmetleri artık ücretsiz hizmet verecek.

Müşteri hizmetlerinde “ücretsiz” dönem başlıyor. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu) yoğun şikâyetlerden ötürü harekete geçerek, yeni bir düzenlemeye geçti. Kurul “İşletmecilerin müşteri hizmetlerine doğru yapılan aramaların ücretlendirilmesi” karar alarak yeni bir düzenleme anlayışına geçti.


SERVİS KENDİSİ ARAYACAK


BTK’nın yeni sistemine göre artık vatandaş ücretsiz müşteri hizmetlerinden yararlanabilecek. Firmalar ya 800’lü hatlardan ya da kendi hatlarından ücretsiz hizmet sunacak.  Ayrıca, coğrafi alan kodlu veya 850 alan kodlu numaralardan da ücretsiz hizmet sunulması amacıyla "geri arama" yönteminin de kullanılması amaçlanıyor.İşletme, bu tür numaralar üzerinden firmayı arayan abonenin çağrısını sonlandırarak ve kendisi arayacak. Böylece müşteri hizmeti aboneye ücretsiz verilmiş olabilecek.


 Numara tahsisi mümkün olmayan işletmelerde bir başka işletme tarafından kendisine verilecek numaralar, internet veya herhangi bir yazılım aracıyla abonelerine ücretsiz müşteri hizmeti sunabilecek.


 Ücretsiz hizmet verecek olan firmalara yönelik hizmetlerin sunulması için işletmelere 1 Nisan 2017'ye kadar süre verildi


BTK’nın aldığı bir başka kararda ise zaten ücretli olan hizmetler şebeke içi arandığında ücretlendirme "şebeke içi" arama olarak görülüp, bu kapsamda fiyatlandırılacak.Aramalar, mevcut paket içinde tanınan şebeke içi görüşme sürelerinin içinde değerlendirilecek.


 Farklı bir operatörün bu sistemi kullanan firmalar arandığında ise çağrı ücreti, şebeke dışı aramaların fiyatlarından yüksek olmayacak ve abonenin paketindeki şebeke dışı arama sürelerinden düşecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS