Musul halkı kaçıyor, boş yer kalmadı

Musul halkı kaçıyor, boş yer kalmadı

Musul'un güneydoğu bölgesinde kurulan kampların sorumlusu Rızgar Ubeyd, yaptığı açıklamada operasyonun başladığı 17 Ekim'den bu yana iki kampa 50 bin sığınmacının geldiğini belirterek, "Artık alabilecek gücümüz kalmadı. Boş çadır yok" dedi.

7 yaşındaki Suriyeli kız Twitter'dan savaşı anlatıyor


Kılıçdaroğlu'ndan hükümete El Bab uyarısı


Irak'ın Musul kentindeki çatışmalardan kaçan sivillereyönelik kısa bir süre önce kentin güneydoğu bölgesinde kurulan sığınmacı kamplarının kapasitesinin dolduğu ve yeni kampların kurulması gerektiği belirtildi. Musul'un güneydoğu bölgesinde kurulan Hazır ve Hasan Şam Kamp Sorumlusu Rızgar Ubeyd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Musul'u kurtarmaoperasyonunun başladığı 17 Ekim'den bu yana aradan geçen bir aylık süre zarfındaher iki kampımıza yaklaşık 50 bin sığınmacı geldi" dedi.


'Gücümüz kalmadı'


Kentte devam eden operasyonlardan dolayı her gün yaklaşık bin sığınmacının kamplara sevk edildiğini aktaran Ubeyd, "Artık sığınmacı alabilecek gücümüz yok. Kamplarımızda artık boş çadır kalmadı. Yarın ivedi bir şekilde 5 bin çadırlık 3'üncü bir kamp kuruyoruz" diye konuştu. Kampa gelen sığınmacılar arasında çok sayıda çocuğun da bulunduğunu belirten Ubeyd, Birleşmiş Milletlerin (BM) yardımıyla çocukların yarıda kalan eğitimlerini tamamlamaları için çadır okullar kuracaklarını ve bunun için de kolları sıvadıklarını söyledi. Musul'daki kaçışların sürekli bir şekilde devam ettiğine dikkati deçeken Ubeyd, BM'nin, bu bölgede yaklaşık 200 ile 300 bin sığınmacının barınabileceği çadır kamplar kurmayı planladığını ifade etti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS