'Namaz kılmayan hayvandır' diyen profesöre suç duyurusu

'Namaz kılmayan hayvandır' diyen profesöre suç duyurusu

TRT 1'de yayınlanan iftar programında "Namaz kılmayan hayvandır" diyen Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, "Halkın bir kesimini aşağılama" ve "hakaret" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Aşkar'ın insanlığın büyük mücadelelerle kazandığı bir dine inanma veya inanmama özgürlüğüne de saldırdığı işaret edildi. RTÜK de Aşkar'ın sözleri nedeniyle inceleme başlattı

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Avukat Cemal Yücel tarafından yapılan suç duyurusu dilekçesinde, "Ben yaşamım boyunca hiç namaz kılmadım. Türkiye'de 36 ilde yapılan bir araştırmaya göre, 2015 yılı itibariyle namaz kılmayanların oranı yüzde 27.5 olarak tespit edilmiştir. Dünyada hiç namaz kılmayanların oranı ise en az yüzde 85 civarındadır. Söz konusu kişi, 'namaz kılmayan hayvandır' demek suretiyle hem bana hem de hiç namaz kılmayan milyarlarca insana hakaret kastı ile 'hayvan' demiştir" denildi.


TRT yayınında skandal sözler: 'Namaz kılmayan hayvandır'


"Sadece bize değil, dine inanma veya inanmama özgürlüğüne de saldırmıştır"


"Hayvan" sözcüğünün, insana söylenmesi durumunda, Yargıtay kararlarında hakaret olarak kabul edildiğine dikkat çekilen dilekçede, AK Parti mitingine katılanlara yönelik hakaret içeren sözler söyleyen bir kişinin daha önce cezalandırıldığı örneğine yer verildi.


Diyanet'ten ‘namaz kılmayan hayvandır’ açıklaması


Aşkar hakkında derhal soruşturma başlatılması talep edilen dilekçede, "Bu şahıs yalnızca bize hakaret etmekle yetinmemiş, aynı zamanda insanlığın büyük mücadelelerle kazandığı bir dine inanma veya inanmama özgürlüğüne de saldırmıştır. Bu tip sözlere yargı tarafından geçit verildiği sürece ülke inananlar ve inanmayanlar şeklinde bölünme ve birbirine düşmanlaşma tehlikesi içine girecektir" ifadelerine yer verildi.


"Soruşturma açılsın"


Dilekçede, Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, Türk Ceza Kanunu 125'inci maddesinde yer alan, "Şahsa karşı hakaret" suçu ile 216'ncı maddesinde yer alan "Halkın bir kesimini sosyal sınıf,din, ırk, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçlarından soruşturma açılması talep edildi.


RTÜK'ten de inceleme


RTÜK de Mustafa Aşkar'ın trt 1'deki "Namaz kılmayan hayvandır" sözleri üzerine inceleme başlattı. RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen ise konunun incelemeye alındığını belirterek şöyle konuştu:


“Böylesine sapkın düşüncelerin halkın vergileriyle yayın yapan devlet televizyonunda dile getirilmiş olması hüzün vericidir. Hele bu düşünceleri taşıyanların üniversitelerde görev yapıyor olması üzüntüyü ciddi biçimde artırıyor. Bu tür kişilerin kesinlikle ekrana çıkarılmaması, tedavi edilmesi gerekiyor.”


Prof. Dr. Akşar bu sözlerine yönelik tepkilerin ardından “yanlış anlaşıldığını” ileri sürmüş ve bu sözünü eleştirenleri suçlayarak, "Yanlış anlaşılmaya ve maksadını aşan yorumlara sebebiyet verdiğim için kamuoyundan özür diliyorum” demişti.


TRT 1’deki “Ramazan Sevinci” programının sunucusu Serdar Tuncer dünkü programın açılışında özür dilemişti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS