Nazan Dedeoğlu'nun annesi isyan etti: Kızım intihar etmedi

Nazan Dedeoğlu'nun annesi isyan etti: Kızım intihar etmedi

Kızının geçtiğimiz yıl İstanbul Kumkapı'da üst geçitten atlayarak intihar ettiği iddialarına inanmadığını belirten anne: Umut Berktay Yetim'in beraat kararı usulsüzdür. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğiz. Ben adalet istiyorum

İstanbul Kumkapı’da 16 Nisan 2018’de hemşire Nazan Dedeoğlu (23) üst geçitten atlayarak intihar etmişti. Olay anında Nazan Dedeoğlu’nun yanında erkek arkadaşı Umut Berktay Yetim (25) vardı. Umut Berktay Yetim hakkında, hemşireyi intihara yönlendirdiği suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İFADE DEĞİŞTİRDİ

Sanık Yetim emniyette verdiği ilk ifadede, Nazan Dedeoğlu ile birlikte arkadaşlarıyla eğlendiklerini ve eve dönmek için taksi bekledikleri sırada kız arkadaşının üst geçide çıktığını söyledi. Kendisinin aşağıda kaldığını öne süren Yetim, “Aramızda ‘atlarsın, atlayamazsın’ inatlaşması çıktı. Bu esnada Nazan aşağı atladı” dedi. Ancak sanık Yetim, İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladıktan sonra ifade değiştirerek şunları söyledi: “Üst geçitten geçtiğimiz sırada Nazan birden yere oturdu. Kalkmak istemedi. Ben de kendisini çekiştirerek yürümek istedim. Yine de kalkmadı. Ben de üst geçitten indim. Nazan’a da kalkmasını söyledim ama kalkmadı. Aşağı inip yukarı baktığımda Nazan’ı korkuluklara sarılı vaziyette gördüm. Onu öyle görünce yukarı çıkmak için 2-3 basamak çıktığımda Nazan kendini aşağı bıraktı.”

"DELİL YETERSİZLİĞİ"

Kız arkadaşına “Atlayamazsın” demediğini belirten Yetim, “Aramızda sorun yoktu. Zaten ambulansı da ben aradım” dedi. Yetim, atlarsın, atlamazsın tartışması yaşamadıklarını, bu ifadeyi polisin tutanağa yazdığını, tutanağı imzalamadığını söyledi. İfadeyi alan ve tutanağı hazırlayan polis B.Ç ise duruşmada tanık olarak ifade vererek, “Tutanak doğrudur” dedi. Alınan beyanların ardından kararını açıklayan hâkim, sanık Umut Berktay Yetim’in Nazan Dedeoğlu’nu intihara yönlendirdiği yönünde kesin ve inandırıcı delil olmadığını belirterek beraatine karar verdi.

 ‘GEREKİRSE AİHM'YE BAŞVURACAĞIZ’

Mahkemenin sanık hakkında beraat kararı vermesine tepki gösteren Nazan Dedeoğlu’nun annesi Şöhret Dedeoğlu, “Kızım hayat dolu biriydi, intihar ettiğini düşünmüyorum. Kamera kayıtlarında aralarında tartışma çıktığı görülüyor. Olay yeri raporlarında kızımın sırt üstü yere düştüğü belirtiliyor. Ama otopsi raporunda kızımın çene ve burun kemiklerinin kırık olduğu tespiti yer aldı. Beraat kararı usulsüzdür. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğiz. Ben adalet istiyorum” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS