Necdet Özel'den sözlerine tepki gösteren Işık Koşaner'e yanıt

Necdet Özel'den sözlerine tepki gösteren Işık Koşaner'e yanıt

Necdet Özel'den sözlerine tepki gösteren Işık Koşaner'e yanıt

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, darbeyi araştıran Meclis Komisyonuna gitmemesine yönelik eleştirilere "Kaçsaydım 2011'de kaçardım" sözlerine selefi Işık Koşaner tepki gösterince, "Işık Paşa’yı üzmek istemem. Açıklamamın böyle bir amacı yoktu" dedi. Özel o açıklamasında Meclis Komisyonu üyelerine yanıt verdiğini söyledi ve "şartlar değişirse" Komisyona gidebileceğinin işaretini verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Necdet Özel yeniden Hürriyet Gazetesi yazarı Fikret Bila'ya konuştu. Önceki gün yine Bila'ya konuşan Özel, Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinden gelen "Komisyondan kaçtı" eleştirilerine, "Kaçmadım. Hukuka uygun olarak soruların yazılı gönderilmesi için başvuruda bulundum. Benim alnım ak. Kaçsaydım 2011’de kaçardım. Ben elimi taşın altına koymuş biriyim. O dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim” demişti.

Işık Koşaner'den Necdet Özel'e yanıt

Koşaner, 'Yakışıksız buldum' demişti

Özel'in bu açıklamasına 2011'de kuvvet komutanlarıyla birlikte görevden ayrılan selefi eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, "Suçlayıcı ifadelerini yakışıksız buldum" demişti.

'Işık Paşa'yı üzmek istemem'

Bu tartışmanın ardından yeniden Hürriyet yazarı Bila'ya konuşan emekli Orgeneral Necdet Özel, “Ben Işık Paşa’yı üzmek istemem. Açıklamamın böyle bir amacı yoktu. Alınmasına üzüldüm. Ben Işık Paşa ile uzun dönem ve yakın çalıştım. O Kara Kuvvetleri Komutanı iken, ben onun ordu komutanıydım. Sonra o Genelkurmay Başkanı’yken ben Jandarma Genel Komutanı olarak birlikte çalıştık. Işık Paşa sevip saydığım, kişilikli bir komutandır” dedi.

Darbe Araştırma Komisyonu'nda Necdet Özel tartışması

'Aramızdaki görüşmeler benimle mezara gider'

Özel, Işık Koşaner'in "yakışıksız bulduğu" sözlerine de şöyle açıklık getirdi: “Kaçsaydım 2011’de kaçardım' derken, ‘Görevden kaçacak olsam o günün koşullarında görev üstlenmezdim’ anlamında söyledim. Bu komisyon üyeleri için verdiğim bir yanıttı. Ben silah arkadaşlarımla polemik yapmayı, basın önünde tartışmayı ahlaki bulmam. Hiçbir zaman da hiçbir ortamda yapmamışımdır. Hele iki kişi arasında yapılan görüşmeler bende kalır, benimle mezara gider.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Balyoz mağdurları Necdet Özel'i 4 yıl önce uyarmış

'Işık Paşa'nın kendi takdiridir'

“Herkesin meziyetleri farklıdır. Herkesin bir tarzı vardır" diyen Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O günün koşullarında Işık Paşa öyle takdir etti, ayrıldı. Kendi takdiridir. Ben de görevi üstlendim, takdirimi o yönde kullandım. Ancak ben bu kararı tek başıma da vermedim. O gün, YAŞ üyesi arkadaşlarımla değerlendirme yaptık. Arkadaşlarım benim görevde kalmamı istediler, görevi üstlenmem gerektiğini belirttiler. Ben bu değerlendirmeleri yapıp, ailemle bile görüşme fırsatı bulamadan, 5-6 saat içinde arkadaşlarla birlikte karar verdim. O günün koşullarında öyle olması gerekiyordu. Her olay yaşandığı koşullarda değerlendirilmelidir. Geçmişte kalmış olaylar üzerinde durmayı, tartışmayı anlamlı ve yararlı bulmam. Benim yanıtım komisyon üyelerinden gelen suçlamalara dönüktü, Işık Paşa’yı üzmek gibi bir niyetim yoktu, olamaz da.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Şartlar değişirse yeniden muhakeme yaparız'

Necdet Özel, 15 Temmuz darbe girişimini araştıran Meclis Komisyonunun yeniden davet etmesi durumunda ne tutum takınacağına ilişkin de şöyle konuştu: “Kurmaylıkta bir kural vardır. Eğer şartlar değişirse, yeni şartlar oluşursa, yeniden durum muhakemesi yapılır. Eğer yeni gelişme olursa, biz de yeniden muhakeme yaparız.”

Özel, Işık Koşaner'i suçlamak veya eleştirmek gibi bir düşünce hiç taşımadığını, Meclis Araştırma Komisyonuna ise gerçekten katkıda bulunmak istediğini söyledi.