hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nejat Güllü serbest bırakıldı

  Nejat Güllü serbest bırakıldı
  expand
  KAYNAKAA

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında serbest bırakılmalarına savcılıkça yapılan itiraz mahkemece kabul edilen ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheli arasında bulunan TUSKON Başkan Yardımcısı Rana Tezcan Açıkgöz tutuklandı, Güllüoğlu baklavalarının sahibi Nejat Güllü ise serbest bırakıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, serbest bırakılmalarının ardından savcılıkça yapılan itiraz sonucu farklı mahkemelerce haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 iş insanıyla ilgili süreç devam ediyor.

  Tutuklu sayısı 30'a çıktı

  Yakalama kararı çıkarılan şüphelilerden TUSKON Başkan Yardımcısı Rana Tezcan Açıkgöz'ün bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne götürüldüğü ve burada hakkındaki yakalama kararı yüzüne okunarak tutuklandığı öğrenildi.

  Şüphelilerden Güllüoğlu baklavalarının sahiplerinden Nejat Güllü'nün ise, iş yerinde gözaltına alındığı ve akşama doğru getirildiği nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, yaşı, sağlık problemleri, delil durumunun lehine değişme ihtimali ve daha önce FETÖ ile ilgili yaptığı ihbarlar göz önüne alınarak hakkındaki yakalama kararının kaldırılarak serbest bırakıldığı öğrenildi.

  Güllü hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı konulduğu belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yakalaması olan şüphelilerden Cahit Durmaz ve Özlem Rukiye Kartal Üçüncü, bir süre önce tutuklanmıştı. Açıkgöz'ün de bugün tutuklanmasıyla birlikte hakkında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheliden 3'ü tutuklanmış oldu. 5 şüphelinin aranmasına ise devam ediliyor.

  Soruşturma kapsamında toplam 30 şüpheli, tutuklu bulunuyor.

  Nejat Güllü açıklama yaptı

  Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince, delil durumunun lehine değişme ihtimali göz önüne alınarak serbest bırakılan Güllüoğlu baklavalarının sahibi Nejat Güllü, bu kararın ardından adliyede gazetecilere açıklama yaptı.

  Güllü, gazetecilerin, "Size neler sordular sorguda?" sorusunu, " 'Siz örgüte üye misiniz? Neden üye oldunuz? Nasıl yaptınız? Yardımınız oldu mu?' şeklinde sorular soruldu. Biz, zamanında herkes gibi bu TUSKON'a girdiğimizi söyledik." diye konuştu.

  Ailesinden devlete itaat etmenin mecburi olduğunu öğrendiğini ve yıllardan beri hep bu düstur üzerine hareket ettiklerini anlatan Güllü, şunları söyledi: "Bizim devletin aleyhine bir örgüt olduğunu, en ufak hissettiğimiz anda bu örgütün yanında olmamız imkansız olan bir şeydi. Ve bizim ne aile yapımıza, ne karakterimize uyan bir şey. Fakat biz bu Aysberg'in su üstündeki ufacık bir kitlesinin içindeymişiz. Hiç farkında değiliz. Ne zaman ki devlet araştırmaya, üzerine gitmeye başladı, ondan sonra neler olup bittiğini hayretlerle biz de izledik. Ama ben her zaman söylüyorum. Biz her zaman her şekilde devletimizin yanındayız ve devletimizin, Türk milletinin gücünün bunun üstesinden geleceğine yüzde 100 eminiz. Bize de düşen bir vazife varsa fert olarak, aile olarak her zaman yanındayız."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Allah belasını versin diyorum."

  Güllü, "Serbest bırakılma kararı sizin için sürpriz oldu mu?" sorusuna karşılık şunları söyledi: "Ben Türk adaletine hep güvendim ve hala da güveniyorum. Bundan sonra da güvenmeye devam edeceğim. Çünkü ben haklıydım ve bu işin mağdurlarından bir tanesi de bendim. İfadelerimde anlattığım gibi, çok insan gibi belki içeride, belki de dışarıda, tamamen kandırıldık. Biz bunları rüyamızda görsek inanmazdık. Poliste militan yetiştirilmiş. İşte cumhurbaşkanımızın yaverine kadar çıkmışlar bunlar. Nasıl bir örgütmüş ki, nasıl bir sinsi kuruluşmuş ki bu buralara kadar gelmiş. Bunu yapanların hepsinin Allah belasını versin diyorum."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow