Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen kaydı sorgulama sayfası

Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen kaydı sorgulama sayfası

“Nerede oy kullanacağım?” sorusunun cevabı, 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi seçmenler tarafından araştırılıyor. Merak edilen sorunun cevabına ise Yüksek Seçim Kurulu YSK’nın “Seçmen kaydı sorgulama” sayfası üzerinden ulaşılıyor. İşte, YSK seçmen kaydı sorgulama sayfası…

Yüksek Seçim Kurulu YSK tarafından seçmen kayıtları internet üzerinden kamuoyuyla paylaşıldı. Seçmen listeleri 31 Mart Yerel Seçimlerine uygun olarak yenilendi. Yani ikamet değişiklikleri 23 Haziran’daki seçimlere yansımayacak. Konuyla ilgili YSK başkanı Sadi Güven önemli açıklamalarda bulundu.


İşte, YSK Başkanı Sadi Güven’in açıklamaları:


23 Haziran'da yapacağımız seçim, 31 Mart'takinin yenilenmesidir, tekrarıdır. 31 Mart'ta kim oy kullanma hakkına sahip idiyse, 23 Haziran'da aynı şahıslar oy kullanacaklardır.


Siyasi partilerle de biz bunu paylaştık. Siyasi partiler de 31 Mart listesi ve seçmen listesiyle karşılaştırma imkanına sahip olacaklar.


Öte yandan seçmen listelerine erişim de YSK’nın resmi internet sitesi üzerinden erişime açıldı. İşte, YSK seçmen kaydı sorgulama sayfası…


NEREDE OY KULLANACAĞIM?


Seçmenler 15 Mayıs itibariyle 23 Haziran seçimlerine kadar, nerede hangi sandıkta oy kullanacaklarını YSK seçmen kaydı sorgulama sayfası üzerinden görebilecekler. YSK’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan seçmen sorgulama sayfasında vatandaşlar TC kimlik no ve nüfusa kayıtlı oldukları sıra no ile oy kullanacağı sandığı öğrenebilecekler. Yeni kimlik sahibi vatandaşlar ise nüfus kayıt sıra numarası bölümüne kimlik seri numarasını yazarak oy verecekleri sandığı görebilecekler. İşte 2019 seçmen sorgulama sayfası…


SEÇMEN KAYDI SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN


31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilmesi nedeniyle yenileme seçimi 23 Haziran 2019'da yapılacak.


Kesintisiz uygulanacak seçim takviminde, resmi tatil günleri de seçim takvimi açısından normal çalışma günleri gibi değerlendirilecek.


Seçim takvimi ise 11 Mayıs Cumartesi günü başladı. Yenileme seçimine ilişkin parametrelerin SEÇSİS'ten tanımlanması 13 Mayıs Pazartesi günü yapılandı. İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarınca 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunun 26. maddesinde belirtilenler hariç, ilçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesi de mülki idare amirlerinden 13 Mayıs Pazartesi günü istendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS