Normalleşme için illerin renk kodları! Kademeli normalleşmede en düşük en yüksek riskli iller hangileri?

Normalleşme için illerin renk kodları! Kademeli normalleşmede en düşük en yüksek riskli iller hangileri?

Milyonlarca kişi 2 Mart’ta kademeli olarak başlayacak olan normalleşme konusunda detayları merak ediliyor. Salı gününden itibaren kademeli normalleşmeye geçecek olan Türkiye’de iller kırmızı, turuncu, sarı ve mavi liste olmak üzere dört gruba ayrıldı. Peki, kademeli normalleşme ilk hangi illerde başlayacak? Kademeli normalleşmede en düşük en yüksek koronavirüs riski bulunan iller hangileri? İşte Normalleşme için illerin renk kodları..

2 Mart'ta başlayacak normalleşmenin hangi illerde olacağı milyonlar tarafından merak konusu oldu. Türkiye’de iller kırmızı, turuncu, sarı ve mavi liste olmak üzere dört gruba ayrıldı. Buna göre kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek. Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama olurken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak. Normalleşmeyle ilgili son kararlar pazartesi akşamı gerçekleşen Kabine Toplantısında netleşti.

Tüm Türkiye’de gözlerinin üzerinde olduğu ‘kademeli normalleşme’ döneminin ilk kabine toplantısı sona erdi. Toplantıda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşme kararları alındı. Ayrıca hafta sonu sokağa çıkma yasağı bir çok ilde bu haftadan itibaren risk durumuna göre kaldırılacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için ise yüksek ve çok yüksek riskli iller için ekstra önlemler alınacak..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası önemli kararları açıkladı

-Mavi ve sarı renkli illerimizde hafta sonu sokağa çıkma yasağı tamamen kalkarken, kırmızı ve turuncu renkli illerimizde ise hafta sonu yasakları aynı şekilde devam edecek.

-Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır.

-Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

-Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.
 
NORMALLEŞME İLK HANGİ İLLERDE BAŞLAYACAK?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu normalleşme için belirlediği kriterler ışığında Türkiye vaka oranı ve risk durumu verilerini 20-26 Şubat 2021 tarihli olarak güncelledi. Buna göre yeni kriterler ışığında Yüz binde 10'un altında vaka sayısı olan illerde kişiler düşük riskli mavi il sakini olarak kendi tedbirlerini uygulamaya devam edecekler. Diğer kısıtlamalar esnetilecek. Hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak bu illerin ardından edinilen son dakika bilgisine göre yüz binde 10 ila 35 arasında vaka kadar olan illerde daha kontrollü bir açılma olacak. Kontrollü açılmada vaka oranının yakın olduğu kategoriye göre önce küçük işletmeler açılacak.

Bakan Koca’nın “Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz” notuyla yaptığı paylaşımda şunlara yer verildi:

“İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz.” dedi.

NORMALLEŞME İÇİN İLLERİN RENK KODLARI!

 

DÜŞÜK KORONAVİRÜS RİSKİ (MAVİ): Yüz binde 10'un altında vaka görülen iller:

Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (Mavi listeye girmeyi başaran iller kontrollü normalleşecek.)

ORTA KORONAVİRÜS RİSKİ (SARI): Yüz binde 11-35 arası vaka görülen iller:

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. 

YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ (TURUNCU): Yüz binde 36-100 arası vaka görülen iller:

Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

ÇOK YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ (KIRMIZI): Yüz binde 100'ün üstünde vaka görülen iller:

Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. 

KADEMELİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

-Dört gruba ayrılan iller düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak.
-Okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek.
-Restoran, cafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde belirlenecek.
-Uzaktan eğitimle eğitimine devam edenlerin durumu illerdeki vaka sayısı baz alınarak planlanacak.
-Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması illerdeki vaka sayısı, aşılama ve diğer kriterlere göre değerlendirilip aşamalı olarak kaldırılacak.
-İller vaka sayısı ve aşı durumuna göre dört gruba ayrılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS