Noter onayladı: MHP kongresine 656 delege katıldı

Noter onayladı: MHP kongresine 656 delege katıldı

MHP'de Çağrı Heyeti'nin dün düzenlediği olağanüstü kurultaya toplam 656 delege katıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, muhaliflerin başvurusu üzerine dün yapılan kurultaya katılan Ankara 13. Noterliği yetkilileri, tasnif işlemini tamamladı.


Yeniden sayım ve kontrol işlemi sonrası, kurultay salonunda 656 parti üyesinin, kimlik karşılığı imza attığı ve delege kartı aldığı tescillendi.


Kurultay sonrası muhalifler 752, genel merkez ise 495 delegenin kurultaya iştirak ettiğini ileri sürmüştü.


MHP Genel Merkezi'nden kurultay açıklaması


MHP kurultayından kareler


mhp'li muhaliflerin Tüzük Kurultayı'ndaki tüm önergeler oy birliğiyle kabul edildi. Böylece MHP'nin tüzüğü değişmiş oldu.


Ne olmuştu?


MHP'de 1 Kasım seçimi sonrası harekete geçen muhalifler, 7 ay sonra olağanüstü kurultayı toplandı.


MHP Genel Merkezi'nden kurultay açıklaması


MHP'de bugüne kadar neler yaşandı?


Divan Başkanlığı için tek aday


Müsavat Dervişoğlu Divan Başkanlığı için tek aday oldu. Hasan Hüseyin Türkoğlu adaylıktan çekildi. Müsavat Dervişoğlu oy birliği ile Divan Başkanı seçildi. 


Otel önünde Haluk Kırcı gerginliği


Çağrı Heyeti'nden açıklama


MHP Çağrı Heyeti Sözcüsü Ayhan Erel, delegelere yaptığı açıklamada, "Salt çoğunluğu geçtiğimiz kanaatindeyim. Psikolojik eşik 900'ü geçmek için herkes hazirun defterini imzalasın" dedi.


Taha Akyol'dan MHP iddiası


10 Temmuz kararı


Muhalifler, 595 delegenin katılması durumunda kurultayın yapılabileceğini, tüzüğün de katılımcıların salt çoğunluğunun oyuyla değişebileceğini belirtiyor. Seçimli olağanüstü kurultay kararı alınması konusunda muhaliflerin netleşmiş bir pozisyonu bulunmuyor. Akşener dışındaki diğer adaylar, önceki akşam iftarda buluşup 10 Temmuz'da genel merkezin kurultayına gitme kararı aldı. Akşener'in, bu iftara katılmadığı için 10 Temmuz tavrı bilinmiyor.


Geçmişten bugüne MHP kurultayları


Akşener, salona 'Meral başbakan' sloganlarıyla girdi

 

Kurultayın yapılacağı salona ilk olarak MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan sonrasında Ümit Özdağ ve Koray Aydın geldi. Meral Akşener ise salona 'Meral Başbakan', 'Durma ilerle bozkurtların seninle' sloganları eşliğinde giriş yaptı.

 


 Bahçeli Genel Merkez'de


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 6. Olağanüstü Büyük Kongre'ye ilişkin gelişmeleri buradan takip edeceği öğrenildi. 


Sinan Oğan: ''Yeterli sayıya ulaştık''


MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan," Şu an yeterli sayı mevcut. Yolda olan delegelerimiz de var. Dolayısıyla bu konuda şimdiden yeterli sayıya ulaştık diyebiliriz" dedi.


Koray Aydın: 'Genel başkan seçileceğim'


MHP Genel Başkan Adaylarından Koray Aydın CNN TÜRK'e konuştu. Bir demokrasi şöleni yaşandığını söyleyen Aydın, 'Genel Merkez'den ayrı kurultay yapmayı içimize sindiremiyoruz' dedi. 2Havada MHP iktidarı var, 99'da bu kokuyu almıştım şimdi de alıyorum' diyen Aydın, MHP'ye başkan olanın başbakan olacağına inandığını dile getirdi. Genel başkanlık konusunda da iddialı olan Aydın, '3. turda kendimin genel başkan seçileceğini düşünüyorum, iddialıyım' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS