Novartis için inceleme başlatıldı

Novartis için inceleme başlatıldı

Sağlık Bakanlığı, İsviçreli ilaç şirketi Novartis'in Türkiye'de rüşvet dağıtarak iş aldığı iddialarının ihbar olarak kabul edildiğini ve inceleme başlatıldığını belirtti. Novartis Türkiye'den yapılan açıklamada ise iddiaların eski bir şikayete dayndığı ve asılsız olduğu belirtildi.

İsimsiz bir ihbarcı, İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'i bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye'de rüşvet dağıtarak toplam 85 milyon dolar değerinde yeni iş ve rekabet avantajı sağlamakdığını iddia etmişti. Sağlık Bakanlığı, bu iddia üzerine soruşturma başlattığını açıkladı.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, medyaya yansıyan "ilaç şirketinin Türkiye'de rüşvet yoluyla 85 milyon dolarlık avantaj sağladığı" şeklindeki iddiaların ihbar kabul edildiği belirtildi.

Konunun Sağlık Bakanlığının denetim elemanları marifetiyle büyük titizlik ve hassasiyetle incelenip soruşturulacağı vurgulanan açıklamada, inceleme sonucunda herhangi bir suistimalin tespit edilmesi halinde gerekli idari ve adli işlemlerin derhal yapılacağı kaydedildi.

Novartis Türkiye'den Açıklama

İddiaların eski bir şikayete dayandığını belirten Novartis Türkiye, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "2013 yılında bu konuyla ilgili yürütülen iç soruşturmada bu iddiaların tamamen asılsız olduğu ortaya çıkmıştır.


'Novartis Türkiye'de 85 milyon dolarlık rüşvet dağıttı' iddiası

2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu iddialarla ilgili bir soruşturma açmıştır. Novartis soruşturma sürecinde tüm kurumlarla tam işbirliği içinde çalışmış, soruşturma sonucunda tüm iddiaların asılsız olduğu sonucuna varılmıştır ve Bakanlık tarafından hiçbir aksiyona gerek görülmemiştir.

Standart raporlama uygulamalarımız çerçevesinde tüm iddialar ve soruşturma sonuçları SEC (Securities and Exchange Commission - Amerika'da Yolsuzlukla Mücadele Kanunu'na uygunluğu denetleyen kurum) ve yerel makam-mercilere raporlanmıştır.

Novartis olarak tüm iş süreçlerimizde yüksek standartlardaki etik uygulamalara, mevzuat ve uyumluluk kurallarına uygun hareket ediyor, bu çerçevede tüm iddiaları ciddiyetle ele alıyoruz"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS