Numan Kurtulmuş'tan Alman gazeteci açıklaması

Numan Kurtulmuş'tan Alman gazeteci açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'ye girişine izin verilmeyen Alman gazetecinin akreditasyon başvurusu olmadığını ve bu kararın güvenlik gerekçesi ile alındığını belirtti.

Türk yetkililer, Alman kamu televizyonu ARD'de çalışan ve Türkiye-Suriye sınırında göçmenlerle röportaj yapmak isteyen Alman gazeteci Volker Schwenck'i dün geçici olarak gözaltına aldı ve ülkeye giriş izni vermedi.

Kurtulmuş, konuyla ilgili soru üzerine Alman gazetecinin Türkiye'ye akredite olmadığını ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne başvurusu bulunmadığını da söyleyerek, "Bu sınır dışı kararı güvenlik gerekçesi ile alınan bir karardır" dedi.


Türkiye basın özgürlüğü liginde 151'inci sırada


Alman Devlet Televizyonu muhabiri sınır dışı edildi

Rus yayın organı Sputnik'in Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov'un da Türkiye'ye girişinin engellendiğine yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine de Kurtulmuş, bunun da güvenlik gerekçesi ile alınan bir karar olduğunu kaydetti.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde Rus haber ajansı Sputnik'in internet sitesini erişimi engellemiş, Moskova bu kararı hukuk dışı olarak nitelemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS