Numan Kurtulmuş'tan Ankara saldırısı açıklaması

Numan Kurtulmuş'tan Ankara saldırısı açıklaması

Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "Emniyet bakımından olayın işleyişi, serüveni, aradaki ilişkiler itibarıyla aşağı yukarı olayın bütün yönleriyle safahatı ortadadır. Ancak ölen canlı bombanın gerçek kimliği ise yapılan DNA testlerinden sonra netleşir netleşmez bunu da kamuoyuyla paylaşırız. İsmi başka bir isim olabilir. İsminin başka bir isim olması, meselenin gerçeğini değiştirmez" dedi.

Bakanlar Kurulu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantısı sona erdi.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı, 9 saat sürdü.


Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu.


Terörle mücadelede bütün kurum ve kuruluşlar arasında her türlü iş birliğinin en üst düzeyde sağlandığına vurgu yapan Kurtulmuş, "Dış politikanın yakınen takip edilebilmesi için bütün kurum ve kuruluşlar arasında da fikir alışverişleri, bu anlamda da perspektif paylaşımları gerçekleştiriliyor. Türkiye bu anlamda çevresindeki bütün gelişmeleri hem takip ediyor hem bu gelişmeleri proaktif bir şekilde izlemeye çalışarak Türkiye'nin menfaatlerini koruyacak istikamette çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu.


Ankara'daki terör saldırısı


Kurtulmuş, açıklamasının ardından gazetecilerinin sorularını yanıtladı.


Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiren kişinin kimliğine ilişkin bazı iddiaların sorulması üzerine Kurtulmuş, hükümet adına resmi açıklamayı yaparken eldeki net bilgilerle hareket edildiğini söyledi.


Açıklama ve sözlerinin kamuoyunu bilgilendirmek adına bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, şunları kaydetti: "Patlama yerinde bir baş parmak ve bir el bulundu. Buradaki parmak izlerinden, şahsın kimlik bilgileri o şekilde tespit edildi. Mardin'den 2014 yılı yaz ayında girdiği, daha önce PYD bölgesinden Türkiye'ye giriş yaptığı, PYD bölgesinde bulunduğu ve oradan geldiği çok açık çok net olan bir durumla karşı karşıyayız. Bizim elimizdeki bilgi buydu, olay anında ve olay sonrasındaki araştırmalar sırasında.


Şimdi bu kişinin aslında isminin başka bir isim olup olmadığı şu anda devam etmekte olan tahkikat çerçevesinde savcılığın görev alanı içerisindedir. Kimlik bilgilerinin teyit edilmesi bakımından DNA testleri yapıldı. Savcılık bununla ilgili resmi açıklamayı yapacaktır. Ama sonuçta net olan şey şudur, bu bombayı patlatan kişi PYD bölgesinden girmiştir. Bu arabanın temin edilmesi, İzmir'den kiralanması, arkasından İstanbul'a, oradan da Diyarbakır kırsalına ve daha sonra Ankara'ya getirilerek bu bombayı patlatan kişiye teslim edilmesi, bütün bunlar ondan sonraki soruşturma safhasında açıkça ortaya konulmuştur. Yaklaşık 20'nin üzerinde kişi gözaltına alınmıştır, bunların içerisinden bir kısmı da tutuklanmıştır.


Emniyet bakımından olayın işleyişi, serüveni, aradaki ilişkiler itibarıyla aşağı yukarı olayın bütün yönleriyle safahatı ortadır. Ancak ölen canlı bombanın gerçek kimliği ise de yapılan DNA testlerinden sonra netleşir netleşmez bunu da kamuoyu ile paylaşırız. Çünkü biz net bilgi üzerinden görüşlerimizi ifade ederiz. Şu anda soruşturma savcılık tarafından devam ettiriliyor. İsmi başka bir şey olabilir. İsminin başka bir isim olması, meselenin gerçeğini değiştirmez. Mesele, bu kişi PYD bölgesinden Türkiye'ye giriş yapmış, kendisini ibraz ettiği kimlikle bu şekilde Türkiye'de kayıt altına alınmış ve bu kimliğe bağlı olan kişinin işbirliği içerisinde olduğu bir zincir içerisinde de eylem PYD-PKK bağlantılı olarak ortaya konulmuştur. Eğer böylesine bir saptırma da söz konusuysa bu eylemin bir kere daha ne kadar art niyetli olduğunu ortaya koyar. Ne kadar hesaplı, kitaplı olduğunu ortaya koyar. Dolayısıyla bizim resmi bilgileri bu anlamda netleştikçe ortaya koymak gibi bir sorumluluğumuz var."


Cerattepe tartışması


Artvin Carettepe maden sahasıyla ilgili eylemlerin Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Kurtulmuş, bu konunun toplantıda gündeme gelmediğini ancak konuyu yakından takip ettiklerini ifade ederek, "Artvinli hemşehrilerimiz de rahat olsunlar, yani biz hükümet olarak çevreye karşı en ufak bir zarar verilmemesi için her türlü tedbiri alırız. Bu çerçevede ÇED raporlarında da bildiğim kadarıyla buradaki maden ocağının kapalı bir ocak olarak faaliyette bulunması için izin verilmiştir. Yani çevreye zarar vermeyecek şekilde bu faaliyetleri yapması için izin verilmiştir" diye konuştu.


Türkiye'nin yer altı ve yer üstü kaynaklarını çok iyi kullanabilmesi, enerji alanında son derece ciddi atılımlar yapması, madencilik alanında elindeki bütün imkanları kullanması gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu bir terazidir. Terazinin bir kefesinde Türkiye'nin madenlerini kullanabilmesi, ekonomik olarak bunlardan iyi istifade edebilmesi, diğer tarafında ise bütün bunları yaparken çevreye zarar verilmemesi. Bu dengenin sağlanacak olmasından hiç kimsenin şüphe etmemesini arzu ederiz. Burada hükümet olarak bu dengeyi sağlayacağız. Sadece Cerattepe özelinde söylemiyorum, genel olarak Türkiye her türlü madeninden istifade edecek ama bunu yaparken de doğaya zarar vermeyecek tedbirlerle bunların üretilmesini sağlayacak."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS