Numan Kurtulmuş'tan gündeme dair açıklamalar

Numan Kurtulmuş'tan gündeme dair açıklamalar

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. Gündemin sıcak konularına değinen Kurtulmuş, doların düşeceğine inandığını söyledi. Avrupa Parlamentosu'nun kararına, 'Bizim için yok hükmündedir' yorumunu yaptı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in çok konuşulan tweetleri içinse, 'Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmedi, zaten Mehmet bey daha sonra attığı tweetlerle bu konuyu açıklığa kavuşturdu' dedi.

AK Parti geri adım atmadı


 


Numan Kurtulmuş'tan Cerablus operasyonu açıklaması: 'Meşru hakkımız'


Konuşmasından satır başları:


AP'nin kararı


Liderler toplantısında bu kararın tersine Türkiye ile ilgili olumlu yaklaşımların ortaya konulmasının Avrupa siyasetinin makul tarzı bakımından da önemli ve hayati olduğunu ifade etmek isterim.


Aşırı sağ siyasetin Türkiye, göçmen, İslam karşıtı politikalarının Avrupa Parlamentosunu etkilediği aşikardır. Dolayısıyla bu karar, öncelikle Avrupalı siyasetçiler bakımından mahiyeti iyi anlaşılması gereken bir karardır ve Avrupa siyaseti bakımından alarm verici bir niteliktedir.


Avrupa Birliği'nin kararı bizim için yok hükmündedir. Aşırı sağın yükselişini gösteriyor. Bu karardan Türkiye'den çok Avrupa Birliği zararlı çıkar. Bu ilişkilerin gerginleştirilmesinin sebebi Türkiye değildir. Avrupa Birliği'indeki siyaset yapıcılarına tavsiyemiz şudur; Türkiye'yle dostane ilşkileri geliştirmek için tamir edici adımlar atılmasıdır.


 Kurtulmuş: Riskli gördüğümüz dört beş alan var


Kıbrıs sorunu


Biz Kıbrıs'ta çözümden yanayız. Türkiye'nin Kıbrıs müzakereleri konusunda altını önemle çizdiği noktalar var. En kısa süre içerisinde adil bir paylaşımı esas alan bir sonuca ulaşılmış olur. Dönüşümlü başkanlık sistemini önemsiyoruz. Müzakeler önümüzdeki yıla kalacak.


Kuzey Irak'taki gelişmeler


Türkiye, Suriye'deki müzakerelerin yeniden başlatılması için elinden geleni yapmaktadır. Bunun için de uluslararası camiada etkin barış süreçlerini destekliyoruz. Suriye'de bir çözümün çıkması için müzakerelerimizi devam ettiyoruz.


Fırat Kalkanı Operasyonu'ndaki öncelikleri hala aynıdır. 500 bin metrekarelik alanın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesi gerekmektedir.  Operasyon öncesi tarafları bilgilendiriyoruz. Türkiye ÖSO ile lojistik destek sürdürüyor. 


Turkuaz kart


Turkuaz karttaki çalışmalar son aşamaya getirilmiş, ortaya konulacak yönetmeliklerle uygulamaya konulacaktır.


Soru- cevap


Rusya, açıkça bu saldırıda bulunan hava araçlarının Rusya'ya ait olmadığını bizzat Sayın Putin vasıtasıyla teyit etmiştir. Bu saldıran hava aracının, uçak ya da İHA, bunların tespiti ve o bölgedeki bütün hareketliliklerin hepsinin kayıtları var. Bunlarla ilgili teyit yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunulacaktır.


Anayasa görüşmeleri


MHP teknik düzeyde AK Parti'nin kendisine göndermiş olduğu anayasa değişiklik paketiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. En kısa zamanda bize resmi
olarak da cevaplarını bildirecekler. Sonunda da eğer zaten varsa ortaya çıkan herhangi bir sorun, bunların aşılması bakımından ya da teknik müzakerelerle sorunlar aşılmışsa o zaman liderler düzeyinde son noktayı koyarak hem bunun nasıl parlamentoya gönderileceği hem de bunun takviminin ne olacağı kararlaştırılacaktır. En kısa zamanda sonuca ulaşacağımızı ümit ediyoruz.


'ABD’yi yıkmaya çalışan bir papaza Çankaya'da izin versek... '


AB ile mülteci anlaşması


Geri kabul anlaşmasına Türkiye bütünüyle uyuyor. Eş zamanlı iki anlaşma yürütülüyor.  Şu anda yasadışı giden göçmenler neredeyse sıfır düzeyine inmiştir. AB'den beklentimiz sorumluluklarını yerine getirmesi.


Dolar 


ABD'nin iç politikasının ve dış politikasının hangi yöne evrileceğine ilişkin beklentilerden kaynaklı türbülans var. Biz iyimseriz, belli bir süre sonra dolar düşer.


 OHAL


OHAL'in ilan edilmesi bir gereklilikti. İsteriz ki yarın sabah bitirelim ama büyük bir mücadele gerektiği için olağanüstü hal gerektiği kadar devam edecek. Ama OHAL normal vatandaşlarımızı ilgilendirmiyor. Umarım kısa süre içinde kamudan FETÖ'cüleri temizleriz. 


Avrupa'daki mahkeme kararları


PKK dediğiniz örgüt Avrupa ülkelerinde çok sayısda terör faaliyetinde bulundu. AVrupa Birliği'nin PKK'yı terör listesine koymasının sebebi budur. PKK daha fazla silah kullanan daha kanlı bir örgüt hürriyeti kazandı. AB'nin PKK'yı terör listesinden çıkarmayacağını görüyorum.


Mehmet Şimşek'in tweetleri


Bakanlar Kurulu'nda bu konu konuşulmadı çünkü Mehmet Şimşek zaten daha sonra attığı tweetlerle bu konuya açıklık getirdi. Onun üstüne söyleyecek bir sözümüz yok. 


(Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği ile ilgili attığı tweetlerle gündeme oturmuştu. Şimşek daha sonra tweetlerinin yanlış anlaşıldığını söylese de çok tepki çekmişti. Şimşek tweetlerinde, ' AB çökmüyor! Tam aksine büyük bir başarı hikayesi. Yaklaşık 510 milyon insan huzur ve refah içinde yaşıyor... ' demişti)


HDP'li vekillerin tutuklanması


Biz siyasetçiyiz, biz siyasetçiler açılmış olan davalarla ilgili yönlendirici bir şey söyleyemeyiz. Herbir milletvekili ile ilgili oluşmuş farkı dosyalar var. Mahkemeler, bu dosyaları inceleyecek, yargı süreci devam edecek. Süreç bağımsız mahkemelerin kontrolü altındadır. 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS