Numan Kurtulmuş'tan referandum açıklaması

Numan Kurtulmuş'tan referandum açıklaması

Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu. Referandum sürecinin yasal süreç içinde yapılacağını söyledi, CHP'lilerin Meclis'teki oylama ile ilgili iddialarına, 'Boşuna heveslenmesinler, artık halka gideceğiz' diye yanıt verdi. Referandum OHAL'de mi yapılacak sorusuna ise, 'OHAL farklı referandum farklı konular' diye yanıt verdi.

 Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:


Anayasa değişikliği: Mevcut anayasa değişiklik paketi, rejim değişikliğiyle ilgili bir paket değildir; sistem değişikliğidir. Bir rejim değişikliği tartışılıyor olsaydı, egemenlikle ilgili konuları içermesi gerekirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin nasıl kullanılacağıyla ilgili bir tartışması yoktur.


Yayınlanan KHK'lar: OHAL işlemlerini inceleme komisyonu kuruldu. İşten atılanlar, uzaklaştırılanlar, kapatılan dernekler, vakıflarla ilgili bir itiraz mercisi olarak 7 kişilik bir komisyon kurulması kararlaştırılmıştır. Gerekirse Bakanlar Kurulu birer yıl süreyle çalışma takvimini uzatabilecektir. Bu iç hukuk sürecinin objektif yürüyeceğine inanıyoruz. Gözaltı süresinin 30 günden 7 güne indirilmesi de önemlidir. İlk 5 gün içerisinde avukatla görüşme yasağı da kaldırılmıştır. KHK'lar çerçevesinde 367 kişi ihraç edilmiştir, 124 kişi de göreve iade edilmiştir. Gazilerin tümünün arasındaki farkların kaldırılarak, yaklaşık 19 bin kişi 1404 lira 2150 lira arasında gazilik maaşı alacaklardır. Bu kapsamda 4 KHK ile çok sayıda karar alındı.Kurtulmuş: OHAL'in düzgün işlemesi önemli


Astana görüşmeleri: Hayırlı sonuçlar vermesini, Suriye'de adil ve kalıcı barışa zemin hazırlamasını temenni ediyoruz. Suriye halkı çok çekti. 6 yıl boyunca gelişen son derece acımasız, kanlı bir savaşla karşı karşıya kaldık. 600 bin Suriyeli öldü, canım şehirler yerle bir edildi. 13 milyon Suriyeli ya Suriye içerisinde, ya da Suriye dışarısında göçmen hale geldi. Artık bu ağır tabloyu geriye çevirmek, Suriye Suriyelilerindir prensibi içerisine getirmek bütün uluslararası camianın sorumluluğudur. Biz bu süreçten umutluyuz. İlk sefer 6 yıl sonra savaşan taraflar masanın etrafında bir araya gelecek. Başta en aykırı görüşler uzlaşılacak noktalara gelecektir. Türkiye'nin, Rusya'nın, İran'ın ve ABD'nin olumlu katkıları olmasını temenni ediyoruz. 


Trump'un göreve gelmesi: Bu süreçte hem Ortadoğu, hem dünya siyasetinde yeni yol haritalarının ortaya konulacağı anlaşılmaktadır. Bu çerçevede özellikle Türkiye ile ABD ilişkileri bakımından eski yönetim tarafından yapılan hataların tekrarlanmaması niyetindeyiz. Bu çerçevede Trump yönetiminden Türkiye- Amerika ilişkilerini yeniden güçlendirmek için 2 konuda görüşlerini yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bunlardan biri Gülen'in Türkiye'ye iadesi, hem bu süreç içerisinde kendi örgütü ile haberleşmesinin kesilmesi ABD yönetiminden en temel isteklerimizden birisidir. Bu müttefiklik hukukumuzun gereğidir. İkincisi PYD'ye verilen desteğin kesilmesidir. Bu silahlı gücün bölgedeki istikrarsılığın nedeni olduğu açıktır.


Soru- cevap


Faiz arttırımına dönük bir karar bekliyor musunuz?


Türkiye'nin bir ekonomi politikası var, Merkez Bankası da Türkiye'nin kurumlarından biridir. Bağımsız bir kurumdur. Biz kendi görüşlerimizi söyleriz, Merkez Bankası'nın kararını bekleriz.


CHP'nin mükerrer oy söylemi


9 Ocak'tan itibaren başlayan süreçte yoğun bir mesai harcandı. Bundan sonra Meclis'in yapacağı birletecek, şey yoktur. CHP'li arkadaşlar boşuna heveslenmesin. Bundan sonra halkın kararına bakacağız. Millet evet derse de hayır derse de başımız gözümüz üstüne. Rakamlardan, mazeretlerden bir şey çıkmaz. Referanduma nasıl gidileceği çok açık. Meclis bu kararı Cumhurbaşkanı'na iletecek, Cumhurbaşkanı oylayacak, resmi gazetede yayınlanacak, 60 gün sonra da referanduma gidilecek. OHAL ile bu farklı bir mesele. Tarih ortaya çıksın ona göre bakarız.


Astana görüşmeleri


 Masada 6 yıldır birbiriyle savaşan taraflar var. 1-2 günde ortaya bir sonuç çıkmaz. Ama Astana önemliydi ve uluslararası camianın bu sürece destek vermesi önemliydi. Biz barış diyoruz ama adil ve kalıcı bir barış diyoruz. Kimse Suriye halkına bir barışı diretemez, adil olan halkın kabul ettiği barıştır. 


FETÖ'nün iadesi


Trump döneminde de FETÖ'nin iadesini talep edeceğiz. Sürekli olarak yeni bulgular ortaya çıkacak. Aslolan yeni Amerikan yönetiminin niyetini ortaya koymasıdır. Biz burada dostluk ilişkileri çerçevesinde her platformda FETÖ'yle ilgili isteğimizi söylüyoruz.


İsrail'in Kudüs'teki yerleşimleri: Biz İsrail devletinin işgali sona erdirmesi ve BM tarafından alınan kararlara uyarak bu topraklardan çekilmesinin zorunlu olduğu kanaatindeyiz. Doğu Kudüs'ün Müslüman ve Yahudilerin ortak bir şehri olması ve yeni yerleşim yerlerinin açılmaması aslolandır. Kabul edilemez bir işgaldir. Görüşlerimiz budur.


Emeklilere promosyon: Gerekli çalışmalar yapılıyor.


Kamuya taşeron alımı: İlgili bakanlıklar çalışmalarını yapıyor.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS