O cenaze "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın mı?

Belçika'da kanserden ölen Mahmut Özer'in cenazesi bir arkadaşı tarafından getirilip Erzincan'da toprağa verildi. Belçika'da yayın yapan internet sitesi ise, bu kişinin aslında 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım olduğunu ileri sürdü. Recep Demirci/DHABelçika'nın Vervier kentinde hastanede kanser tedavisi gören Mahmut Özer, 3 Temmuz cuma günü yaşamını yitirdi. Mahmut Özer'in cenazesini vasiyeti üzerine Türkiye'ye getirmek üzere arkadaşı Süleyman Yarol, yurt dışındaki bir şirketle anlaştı.

Belçika'dan dün Kayseri'ye uçakla gönderilen cenazeyi teslim alan Süleyman Yarol, ambulansla Erzincan'a getirdi. Kentin İnönü Mahallesi'nde Cami Kebir'de bugün öğleyin Mahmut Özer'le birlikte 2 kişinin daha cenaze namazı kılındı.

Mahmut Özer'in cenaze namazında hiç bir yakını bulunmazken, arkadaşı Süleyman Yarol öğle namazından çıkan cemaatle saf tuttu.

Süleyman Yarol gazetecilerin 'Cenaze Yeşil'in mi?' sorularına "Ne alaka? 58 yaşındaki arkadaşım Mahmut Özer, Belçika'da kanser hastalığından tedavi görürken öldü. Mahmut'un kimsesi yoktu. Vasiyeti üzerine cenazesini getirdim" yanıtını verdi.

Ancak cenaze nakil belgesinde Mahmut Özer'in 62 yaşında olduğu dikkati çekti.

Cenaze namazının ardında Mahmut Özer, arkadaşı Süleyman Yarol ve mezarlık görevlileri tarafından Terzibaba Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Süleyman Yarol'un, cebinden çıkardığı küçük fotoğraf makinesiyle, defini izleyen ve sorular yönelten basın mensuplarının fotoğraflarını çekmesi dikkat çekti. Cenazenin toprağa verilmesinden sonra da Süleyman Yarol'ın görevlilere, "Mezarın başına sadece Mahmut Özer yazın. Doğum, ölüm tarihleri yazılmasın" dediği duyuldu.

Mahmut Özer için Brüksel Başkonsolosluğu tarafından verilen cenaze nakil belgesinde, anne- baba isimleri Ayşe- Ahmet yazıldı. Erzincan'da 10.12.1953 tarihinde dünyaya geldiği yazılan belgede Mahmut Özer'in cenazesine otopsi yapılmadığı, nakil işlemini Diyanet Fani Cenaze Şirketi'nin yapacağı ve Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesi'ne götürüleceği belirtildi.

Bu arada Belçika'da yaşayan Türklere yönelik haberler yapan 'belturkhaber' adlı internet sitesi, Mahmut Özer adına düzenlenen kimlikle Belçika'nın Vervier şehrinde yaşayan 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın, geçen cuma günü kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini ileri sürdü. Hasta yatağında çekilen bir fotoğrafa da yer veren bu internet sitesi, 'Yeşil' olduğunu ileri sürdüğü Mahmut Özer'in 3 ay hastanede tedavi gördüğünü yazdı.

Belçika'da yayın yapan 'gazetetürk.be' adlı site ise, cenaze töreninden fotoğraf ve görüntü paylaştı. Burada ölen kişinin Mahmut Özer olduğu ve kimsesinin bulunmadığı belirtildi.

Cenaze namazı hastane önünde yaklaşık 10 kişinin katıldığı bir tören ile kılınan Özer'in cenazesinin memleketi Erzincan'a gönderildiğini belirtti

Bu iddialardan sonra Verviers şehrinde yaşayan Türkler arasındaki tartışmalar devam ediyor.

Özer'i tanıyanlar, Belçika'da yaşayan Mahmut Özer'in son beş, altı yıldır Verviers şehrinde yaşadığını, Türk kahvelerini sıklıkla ziyaret ettiğini, Türklerle sohbet ettiğini ve kendi hayatından pek bahsetmediğini dile getirdiler.

Mahmut Özer'in önceki ev sahibi Kürşat Çakıl: “Bu kişinin ismi Mahmut Özer'di. Yeşil'le bir alakası yoktur. Biz burada tanıştık benim evimde kiracı olarak 6 ay kaldı. Kendisi ile fazla muhabbetimiz olmadı, kendisini iyi tanımıyorum. Yeşil değildi fakat tam olarak kim olduğunu bilmiyorum, sıradan biriydi.Yeşille alakası yoktu bence" dedi.

Türk kahvesinde görüştüğümüz Hacı Arslan, “Kahveye gelirdi kahvede konuşurduk, arkadaşım değildi. Öldükten sonra Yeşil olduğunu duyduk. Kahveye gelirdi 20 günlük gazeteleri okurdu çayını içer giderdi. Biz öyle bir şeylerini görmedik, yalnız otururdu bazen de bir iki arkadaşla sohbet ederdi" diye konuştu.

Kahvedekilerden Mehmet Yıldız ise, “Bu tamamen isim benzerliği ve kendisinin Yeşil'le bir alakası yok, yalan haber" dedi. Kahvede Özeri tanıyan birçok Türk, Özer'in yalnız yaşadığını ve genelde fazla kimseyle sohbet etmediğini söyledi. Türkler, kendisinden pek fazla bahsetmeyen Özer'in, kim olduğunu tam olarak bilmediklerini ifade ettiler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS