O dava "işkence" gerekçesiyle 8 yıl sonra ağır ceza mahkemesinde

O dava "işkence" gerekçesiyle 8 yıl sonra ağır ceza mahkemesinde

Avukat Muammer Öz'ün 8 yıl önce kimlik kontrolü nedeniyle çıkan tartışmada darp edilip burnunun kırılmasına ilişkin 2 polisin yargılanıp "Yaralama" suçundan ceza aldığı dava, "İşkence" suçunun işlendiği gerekçesiyle ağır ceza mahkemesine gönderildi.

Kadıköy'de 2007 yılında meydana gelen olay savcılık iddianamesine göre şöyle gelişti; Moda Sahili'nde polis memurları Bülent Okumuş ve Bülent Yıldırım kimlik kontrolü yaptıklarını belirterek, Muammer Öz ve yanındaki arkadaşlarından kimliklerini istedi. Bunun üzerine Öz, görevli polis memurlarına avukat olduğunu söyledi ve kendisine bu şekilde kimlik soramayacaklarını belirterek hakaret etti. Öz'ü itekleyerek yumruklamaya başlayan polis memurları daha sonra avukata sopa ile de saldırdı. Avukat Öz hakkında "Görevi yaptırmamak için direnme" suçundan 6 aydan 3 yıla, polis memurları hakkında ise "Kasten yaralama" suçundan 1,5'ar yıldan 3,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

Rapor "işkence" dedi

Yargılama sonucunda 2009 yılında avukat Öz beraat ederken, polis memurları ise "Kasten yaralama" suçundan 1'er yıl 11'er ay hapis cezasına çarptırıldı, verilen ceza ertelendi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi 2013 yılında yerel mahkemenin verdiği kararı eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle bozdu. Anadolu 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde tekrar açılan dava dosyasına İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından Muamamer Öz'ün yaralanmasına ilişkin rapor geldi. 27 Mart 2015 tarihde düzenlen söz konusu raporda Öz'de burun kemiğinde kırığa yol açacak düzeyde baş, yüz, boyun, kollar, gövde ve bacaklara yönelik fiziksel travmalar sonrası ruhsal travma ile uyumlu şikayetlerin tamamının Dünya Sağlık Örgütü'nün hastalık sınıflandırma kılavuzundaki 'işkence' tanısı kapsamında olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Dava Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi

Bunun üzerine Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından verilen rapora göre eylemin işkence kapsamında kaldığını belirterek yargılamanın mahkemelerinde yapılamayacağını kaydetti. Mahkeme, polis memurlarının "İşkence" suçundan 12'şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları için görevsizlik kararı vererek dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi de taraflara tebligat çıkararak 22 Aralık gününe duruşma tarihi verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS