Savcılar adliyeye sevk edildi

Savcılar adliyeye sevk edildi

Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilen Savcı Aziz Takçı, özel aracıyla Zonguldak Adliyesine geldi. Savcı Özcan Şişman ve eski başsavcı Süreyya Bağrıyanık Tarsus adliyesine götürüldü.

Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının ardından dün evinde bulunamayan Takçı'nın konutuna döndüğü bilgisini alan polis ekipleri, Kozlu ilçesindeki evine gitti.


Evin çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri, Takçı'nın ikamet ettiği apartmana kimseyi yaklaştırmadı. Hakkındaki karar tebliğ edilen Takçı, bir yakınının kullandığı özel
aracına bindi. Savcının aracının bagajına, yakınları tarafından valiz konulduğu görüldü.


Polis ekiplerinin eşliğinde adliyeye gelen Takçı, burada gazetecilerin yakalama kararına ilişkin sorusu üzerine, "Şu anda bir açıklama yapmıyorum. Açıklamayı yazılı olarak yapacağım" dedi.


MİT tırlarının durdurulması ve aranmasında görev alan cumhuriyet savcılarından Aziz Takçı, hakkındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar HSYK 2. Dairesince görevden uzaklaştırılmıştı.


Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturma kapsamında Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, savcılar Aziz Takçı ve Ahmet Karaca hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı vermişti. Şüpheliler, "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" öngören TCK'nın 312. maddesi kapsamında, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ile suçlanıyor.


Savcı Şişman adliyeye sevk edildi


Gözaltına alınan diğer savcı Özcan Şişman, Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanması ardından Tarsus Adliyesi'ne sevk edildi. Bugün saat 07.45 sıralarında Adli Tıp Birimi'ne getirilen Şişman, buradaki muayesinin ardından sivil polis aracıyla Tarsus Adliyesi'ne götürüldü.


Eski Başsavcı Bağrıyanık Adana'ya gönderildi


MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili hakkındaki tutuklama kararı üzerine dün gece Antalya'daki evinde gözaltına alınan Adana eski Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, geceyi Emniyet Müdürlüğü'nde geçirdikten sonra sabah uçakla Adana'ya gönderildi.


 "Çok şükür bu memlekete hainlik eden insanlardan değiliz. Bizim ne olduğumuz ortada. Bu, bir zamanlar Yeşilçam'ın ticari amaçlı yapılan kötü senaryolarından da berbat. Bana isteyen istediği soruyu sorabilir. Ben hukuk çizgisinden asla ve asla ayrılmam. 23 yıllık meslek yaşamımdaki duruşum neyse değişmeyecek. Karar ne olursa olsun, ne yaparlarsa yapsınlar ben duruşumun arkasındayım. Benim hakkımda suçlamalarda bulunuldu. Müfettişler savunmamı istedi. Yazılı savunmamda basında gördüğüm suçlamalar yok. Gidip nelermiş öğreneceğiz. Allah'ın verdiği bir can var. Bu canı şerefsizce vermek var, şereflice vermek var. Şereflice gider yatarım." 


23 yıllık meslek hayatında hiçbir şeye eyvallah demediğini de belirten Bağrıyanık, "Babam bana bunu vasiyet etti" dedi. Süleyman Bağrıyanık, daha sonra polisler eşliğinde evden ayrıldı.


'Oğluma haram lokma yedirmedim'


Bağrıyanık'ın çocukları 19 yaşındaki Mehmet Eren ile 15 yaşındaki Ahmet Emre, babalarıyla gurur duyduklarını söyledi. Yakalama kararını duyunca Finike'den Antalya'ya gelen Bağrıyanık'ın annesi 82 yaşındaki Rabia Bağrıyanık, oğluna haram lokma yedirmediğini söyledi.


Kardeşleri Ali, Zafer ve Mehmet Bağrıyanık da eski başsavcının hem okuyup hem de tarlalarda çalıştığını söyledi. Finikeli, kendi halinde bir Anadolu ailesi olduklarını kaydeden Bağrıyanık kardeşler, Süleyman Bağrıyanık'ın utanacak birşey yapmadığını, hukuktan taviz vermediğini belirtti.


Annem 'ağlarsan sütümü helal etmem' dedi


Eşi Süreyya Bağrıyanık ise kapıya polis gelmesinin çok ağrına gittiğini söyledi. Süreyya Bağrıyanık duygularını şöyle dile getirdi:
"Havayollarından bilet bakıp, Tarsus'a gitmeyi planlıyorduk. Bu telaş içindeyken kapımıza eşimi almaları için polis gönderilmesine çok üzüldüm. Annemle konuştum. Annem durumu öğrenince telefonda bana 'Ben seni çok sağlam biriyle evlendirdim. Bugüne kadar ayrılık yüzü görmediniz. Şimdi aslan gibi gider kocan, sen de mektup yazarsın askere yazar gibi. O da ağalar gibi çıkar. Aslan parçası gibi çıkar. Ağlaman Süleyman'ı çok üzer. Gözyaşı dökersen, sana emzirdiğim süt haram olsun' dedi."


Kelepçe takılmadı


Geceyi Emniyet Müdürlüğü'nde geçiren Süleyman Bağrıyanık, sabah saatlerinde doktor kontrolünden geçirildi. Kelepçe takılmayan Bağrıyanık, ardından uçakla Adana'ya götürüldü. Bağrıyanık'ın bugün Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılması bekleniyor.


MİT TIR'ları soruşturmasında savcılara tutuklama


Adana'daki 'MİT TIR'ları' iddianamesi kabul edildi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS