Obama ve Putin IŞİD'i görüştü

Obama ve Putin IŞİD'i görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. İkilinin gündemi IŞİD'di...

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Putin, Obama'yı telefonla arayarak bir görüşme gerçekleştirdi.


Terör örgütü IŞİD ile mücadelenin gerekliliği ve Ortadoğu'daki gelişmeleri ele alan iki lider, ayrıca Ukrayna'daki durumu da konuştu.


Obama, Rusya'nın Ukrayna topraklarındaki askerlerini ve teçhizatlarının çıkarılması dahil Minsk anlaşmalarındaki tüm taahhütlerini yerine getirmesine ihtiyaç olduğunu Putin'e iletti.


Suriye'deki durumu da değerlendiren Obama ve Putin, bunun yanında İran'ın nükleer silah elde etmesini önleyecek müzakerelerde P5+1 ülkelerinin dayanışmasını sürdürmesinin önemini vurguladı.


IŞİD'den kaçan 21 yaşındaki kadın: 'Militanların cinsel arzularını tatmin ediyorlar'


IŞİD'in kaçırdığı asker TSK'dan atıldı


 


Kremlin'den açıklama


Kremlin Sçzcüsü Dmitri Peskov, liderlerin ikili ilişkilerdeki mevcut sorunları daha detaylı şekilde görüştüklerini söyledi. Peskov, “Devlet liderleri ayrıca Ukrayna krizini, Üzellikle Minsk sözleşmelerinin uygulanmasına ilişkin konuları ele aldı. Devlet başkanları yakın zamanda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Victoria Nuland’ın bu konuların ele alınması için görüşmeleri hususunda anlaştı" dedi.


Kremlin sözcüsüne göre taraflar, terörle mücadele ve özellikle IŞİD’in etkisinin Ortadoğu’ya yayılması ile ilgili konuları ele aldı. Peskov, “Putin ve Obama, dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve John Kerry’e bu konuları görüşmesi için onlara görev vermek hususunda anlaştı" açıklamasını yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS