Obama'nın özel temsilcisinin fotoğrafına Ankara'dan tepki

Obama'nın özel temsilcisinin fotoğrafına Ankara'dan tepki

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk haftasonu Kobani'ye yaptığı ve YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Birlikleri üyeleriyle görüştüğü ziyaretin detaylarını kişisel Twitter hesabından paylaşmıştı. Başka bir hesaptan paylaşılan ve McGurk'un yer aldığı bir kare Ankara'da büyük rahatsızlık yarattı. Ankara'nın tepki gösterdiği bir diğer konu ise IŞİD'le mücadele etsin diye PYD'ye verilen silahlar. Edinilen bilgilere göre bu silahlar Güneydoğu'da kullanılıyor.

Ankara'nın güvenlik raporlarına göre söz konusu fotoğrafta McGurk, PKK'lı terörist Polat Can'la yan yana.


Polat Can, Türk istihbarat raporlarına göre PKK'nın Kandil'deki önemli isimlerinden biri. Kısa süre öncesine kadar Kandil'de olduğu biliniyor.


Obama'nın İŞİD ile mücadele özel temsilcinin o isimle aynı karede yer alması Ankara'da rahatsızlık yarattı.


Sadece bu değil CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre 'IŞİD ile mücadele etsin' diye PYD'ye verilen silahlar PYD'nin silahlı kolu YPG tarafından güneydoğu sınırından Türkiye'ye geçiriliyor. Özellikle de Cizre, Silopi ve Nusaybin'de kullanılıyor.


Silahların seri numaralarını tespit eden Ankara listeyi ilgili ülkelerle paylaştı.


Listelerle birlikte "Silahların menşei ülkenize ait. IŞİD'le mücadele için verdiğiniz silahlar Güneydoğu'da kullanılıyor. Siz önlem almazsanız biz gerekeni yapacağız" mesajı da iletildi.


İŞTE O FOTOĞRAF


Gömülü resim için kalıcı bağlantı


 {$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS