Öcalan: İmralı'da suç işliyoruz...

Öcalan: İmralı'da suç işliyoruz...

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, cumartesi günü İmralı'da devlet görevlilerinin de yer aldığı ortamda görüştükleri Abdullah Öcalan'ın, "Burada yaptığımız toplantı bile korsan bir yöntemde yapılıyor; çünkü ne kadrosu, ne belgesi var. Şimdi siz de, biz de, heyet de suç işliyoruz. Yasal zemine oturtulması gerekiyor. Yasal zeminin acilen yapılması gerekiyor" dediğini söyledi.

Pervin Buldan, cumartesi günü, diğer BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını yurt dışından PKK çizgisinde yayın yapan Fırat Haber Ajansı'na anlattı. 

Buldan, görüşmenin 2 saat 15 dakika sürdüğünü, görüştükleri Öcalan'ı "Çok sağlıklı, oldukça moralli" gördüklerini, sağlığı konusunda dikkat çekici bir sorunu olmadığını anlattığını söyledi. Buldan, Öcalan'a son 1 aydaki gelişmeleri, Kandil ile hem de hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmeleri anlattıklarını bildirdi. BDP'li Pervin Buldan, Öcalan'ın Yüksekova'da 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların provokasyon koktuğunu, büyük şehirlerde de buna benzer olaylar görülebileceğini söylediğini ifade etti. 

Öcalan'ın, kırsal kesimde asker ve PKK'lıların silah kullanmadığı halde polisler için aynı şeyin söylenemediğini kaydettiğini bildiren Buldan, şöyle devam etti:

"Öcalan, süreçle ilgili tabii bir değerlendirme yaptı. Olması gerekenleri bir kez daha aktardı. Bundan sonra olması gerekenleri. 'Umutluyum, umudumu koruyorum, süreç gelişebilir' diyerek, bunun altını çizdi. Tabii hükümetten, devletten bazı beklentilerinin olduğunu söyledi ve bunu da üç maddeyle sıraladı. Birinci olarak; hukuki bir formülün ya da yasal bir temelin olması gerektiğini ifade etti. 'Burada yaptığımız toplantı bile korsan bir yöntemde yapılıyor; çünkü ne kadrosu, ne belgesi var' dedi. Bu toplantıların kadro, belge ve yasasının olmasını istedi; bunu da 'müzakerenin olmazsa olmazı' diye nitelendirdi. 'Şimdi siz de, biz de, heyet de suç işliyoruz. Yasal zemine oturtulması gerekiyor. Yasal zeminin acilen yapılması gerekiyor' dedi. Sayın Öcalan, ikinci olarak; '8 komisyonun mutlaka projelendirilmesinin gerekiyor. Sizin de konuda hükümetle görüşme yapmanız gerekiyor' dedi."

Pervin Buldan, Öcalan'ın süreç ile ilgili izleme ya da hakem kurulu oluşturulması gerektiğini, bir grup gazeteci ile görüşmek istediğini, HDP'nin bu seçim sürecinde oynayacağı rol ve misyonun önemini anlatırken Sırrı Süreyya Önder'e dönerek, başarı dilediği kaydedildi.

'Seçim ve müzakere süreci paralel ilerlemeli'

Buldan, Abdullah Öcalan'ın, "Çözüm süreci"nin seçimlere kurban edilmemesini istediğini, güven verici adımlar atılmasını, Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 2 yıl önce düzenlenen operasyonda ölen 34 kişinin acısını paylaştığını vurguladığını anlattı. Buldan, Öcalan'ın ölen Nelson Mandela için şunları söylediğini ekledi:

"Kendisiyle birbirimize gönülden bir bağlılığımız vardı. Bu bağlılık çerçevesinde kendisinin Kürt halkına olan duyarlılığı ve bağlılığı bizim de kalbimizde ona karşı bağlılık ve saygı olarak karşılık buldu. Afrika halklarını aydınlatan, parlayan yıldızdı. Biz de o parlayan yıldızın Ortadoğu halkları üzerinde parlamasını sağlayacağız' dedi ve taziye, başsağlığı mesajını gerekli yerlere ulaştırmamızı istedi."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS