Öğleden sonra gram altın çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar? 13 Temmuz

Öğleden sonra gram altın çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar? 13 Temmuz © Shutterstock

Öğleden sonra gram altın çeyrek altın fiyatları, Kapalı Çarşı'da bugün (13 Temmuz) ne kadardan işlem görüyor? Yeni kabine açıklandıktan sonra gerek döviz kurlarında gerek sarı-metal piyasada hızlı yükseliş yaşandı. Dün öğleden sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın enflasyonu tek haneye indireceklerini, Merkez Bankası'na dokunulmayacağını açıkladı. Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, piyasaya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Altın, sabah saatlerde düşüş içerisinde olurken öğleden sonra altın kuyumcu fiyatları, alım-satım işlemlerinde son durum nedir? Dün sabah saatlerinde başlayan yükseliş, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomi üzerinden yaptığı ilk resmi açıklamalarından sonra düşüş yaşandı. İslam Memiş'in altın yorumları köşesinde bir önceki gün yaptığı açıklamaya göre; döviz kurlarında 'Dolar' yaşanan yükselişten ötürü gram altının değerinde yükseliş yaşandığını açıklamıştı. Dolar ile gram altının birbiri ile paralel olduğunu önceki açıklamalarında yapan Memiş, genel olarak altın piyasasını etkileyen 3 faktörün altını çizdi: Jeopolitik konum, döviz kurları, iç-dış siyasi-ekonomik gelişmeler. Üçü içerisinde en çok altını etkileyen jeopolitik konum olduğunu önceden açıklayan Memiş, altının değerlerine dair yükselişi veya düşüşün jepolitik konumdan çok daha etkilendiğini açıkladı. 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI ALIM-SATIM DEĞERLERİ 13 TEMMUZ 2018

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın alış 191.47 liradan işlem görürken, gram altın satış 193.19 Türk Lirası. (12 Temmuz'da gram altın 192.81 liradan işlem görüyordu)

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın alış 312.86 liradan işlem görürken, çeyrek altın satış 318.77 Türk Lirası. (12 Temmuz'da çeyrek altın 318.38 liradan işlem görüyordu)

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını fiyatı, alış 1285.68 liradan işlem görürken, Cumhuriyet altını satış 1300.34 Türk Lirası. (12 Temmuz'da Cumhuryet altını 1297.84 liradan işlem görüyordu)

22 AYAR ALTIN BİLEZİK NE KADAR?

22 ayar altın bilezik alış 175.20 liradan işlem görürken, 22 ayar bilezik satış 177.00 Türk Lirası.

TAM ALTIN NE KADAR?

Tam altın alış 1263.95 liradan işlem görürken, tam altın satış 1277.63 Türk Lirası.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın alış 626.04 liradan işlem görürken, yarım altın satış 638.70 Türk Lirası.

REŞAT ALTIN NE KADAR?

Reşat altın alış 1261.45 liradan işlem görürken, Reşat altın satış 1274.27 Lirası.

ALTIN YORUMLARI: 13 TEMMUZ 2018

Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş'in altın yorumları bölümünde analiz ve gözlemleri: Dünya piyasalarında, yaşanan ticari, jeopolitik gelişmeler doğrultusunda temkinli bir bekleyiş olduğu gözlemleniyor.  ABD ve Çin arasında başlayan, etkisi tüm piyasalara yayılan ticaret savaşları ile Temmuz ayı bu şekilde devam edecek gibi görünüyor.

Dünya piyasalarındaki hareketliliğin etkisi ile birlikte, Türkiye’de siyasi gündem de altın değerlerini yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesinin açıklanmasının ardından piyasalarda önce hızlı bir tepki görüldü. Doların hızlı bir yükseliş gösterdiğini buna bağlı olarak altın değerlrinde  yükseliş olduğunu görüyoruz.

12 Temmuz 2018 itibariyle altın ons değeri 1.244 Dolar'dan işlem görürken, gram altın alış 192.36 liradan işlem görürken, gram altın satış 194.06 Türk Lirası, Çeyrek altın alış 314.25 liradan işlem görürken, çeyrek altın satış 320.55 Türk Lirası.

Temmuz ayına düşüşle başlayan altın oranları dünyada ve ülkemizde yaşanan son gelişmelerle birlikte yükseliş trendine girdi. Belirttiğim gibi özellikle dünyadaki gelişmelerin küresel piyasalarda yarattığı tedirginlik yatırımcının hareket alanını kısıtladığından Temmuz ayının bu şekilde devam edeceğini öngörüyorum.

PIRLANTADA YÜKSELİŞ TRENDİ YAŞANIYOR

Önemli yatırım araçlarından biri olan altının yanı sıra pırlanta taş da son yıllarda yatırım aracı olarak önem kazanmıştır. Pırlanta taş fiyatlarına baktığımızda genel olarak yılın ilk ayında bir yükseliş trendi görülüyor. Temmuz ayının ikinci haftası itibariyle pırlantanın en iyi rengi olarak bilinen D color / 1 ct (karat) taş fiyatları geçen aya göre %5 artış göstererek 8600 dolara yükselmiştir. Getiri sağlayan, verimli yatırım araçlarından biri olan pırlanta taş fiyatlarında yükseliş trendinin devam edeceği öngörülmektedir. 

SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR?

CNN TÜRK Muhabiri İsmail Umut Arabacı, son zamanlarda değeri hızlıca yükselen altın piyasasıdna sahte altın nasıl anlaşılır, sorusuna yanıt aradı. Kuyumcular, altına yatırım yapmak isteyenler 3 konuda uyardı. İşte kuyumcuların önemli uyarıları....


{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS