OHAL'deki ihraç kararlarının dayandığı belgeler devlet sırrı ilan edildi

OHAL'deki ihraç kararlarının dayandığı belgeler devlet sırrı ilan edildi

OHAL kapsamında binlerce kamu personelinin ihracına ve görevden uzaklaştırılmasına dayanak oluşturan bilgi ve belgeler Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu tarafından devlet sırrı ilan edildi. Kararla, "terör örgütü üyeliği" gibi suçlamalarla ihraç edilenler, haklarındaki bu suçlama ve yaptırımın dayanağına yanıt alamayacak.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında binlerce kamu personeli ihraç edildi ya da görevden uzaklaştırdı.


OHAL 3 ay daha uzatıldı


Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, OHAL kapsamında kamu personelinin ihraçlarına veya görevden uzaklaştırılmalarına dayanak olan bilgi ve belgeler, Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu tarafından devlet sırrı ilan edildi.


AYM CHP'nin KHK başvurusunu reddetti


Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun, 4 Ağustos 2016 tarihli "ilke kararı"nda, “OHAL Kanun Hükmünde Kararnamelerinin eki listelerde sayılarak kamu görevinden çıkarılan kişiler ile kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin bilgi ve belgeler hakkında bilgi edinme başvurularının bilgi edinme hakkı kapsamı dışında değerlendirilmesi ve konu ile ilgili uygulamanın bu doğrultuda yapılması gerektiği” talimatı verildi.


Kanunun 16. maddesi “Açıklanması halinde devletin emniyetine, dış ilişkilerine, milli savunmasına ve milli güvenliğine açıkça zarar verecek ve niteliği itibarıyla devlet sırrı olan gizlilik dereceli bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır” hükmünü içeriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS