Okmeydanı'nda helikopter destekli "terör" operasyonu

Okmeydanı'nda helikopter destekli "terör" operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, gece saat 03.00 sıralarında Okmeydanı'nda bulunan Gençlik Federasyonu Derneği binasına baskın düzenledi. Operasyona, Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekipleri de destek verirken, itfaiyeye ait 2 merdiven aracının da güvenlik güçleri ile birlikte Okmeydanı'na girdiği görüldü. Operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.

Piyalepaşa Caddesi üzerindeki Gençlik Fedarasyonu Derneği binası önünde duran polis ekipleri, çevrede 'akrep' olarak tabir edilen zırhlı araçlar ve TOMA'larla yoğun güvenlik önlemi aldı. Terörle Mücadele Şubesi polisleri de uzun namlulu silahlarla sokak başlarında tedbir alırken, bir polis helikopterinin de cadde üzerinde devamlı uçtuğu görüldü.İtfaiye yardımıyla girdiler

Operasyon öncesi hazırlıklarını tamamlayan çok sayıda polis, Gençlik Federasyonu Derneği'nin 3 katlı binasına baskın düzenledi. Operasyon boyunca itfaiyenin 2 merdiven aracı da katlara merdiven uzatıp, polislerin içeri girmesine yardımcı oldu. Özel kesici aletler ve balyoz ile kapıları kıran polisin, bazı belge ve dokümana el koyduğu öğrenildi.
6 kişi gözaltına alındı

Polis ekipleri, Gençlik Federasyonu Derneği'nde 3'ü kadın toplam 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan 2'sinin 18 yaşından küçük olduğu öğrenildi.18 yaşından küçük 1 kadın 2 kişinin ailelerinin müracaatı üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde kayıp olarak arandıkları ortaya çıktı.


Şifreli eylem planları ele geçirildi iddiası

Polis ekiplerinin, yapılan baskında terör örgütü DHKP-C'nin Almanya'da bulunan üst yöneticilerinden şifreli olarak gelen eylem talimatlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda örgütsel doküman ele geçirdiği iddia edildi.

Sorguya alındılar

Gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra, Vatan Caddesi'nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirilerek sorguya alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS