Oktay Vural'dan Kılıçdaroğlu'na: "Gördüğünüz belgeleri millete açıklayın"

Oktay Vural'dan Kılıçdaroğlu'na: "Gördüğünüz belgeleri millete açıklayın"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İmralı'ya verilen vaatlerin belgelerini gördüm" iddiasına AKP'li Ömer Çelik'in "açıkla açıklayamazsan istifa et" çağrısının ardından bir tepki MHP'den geldi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da Kılıçdaroğlu'nun belgeleri açıklaması istedi.

MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, dün katıldığı bir televizyon programında, "Oslo'da da, İmralı'da da vaatlerde bulundular. Niye tutanakları açıklayamıyorlar? Açıklasınlar hangi sözleri verdiklerini. Benim gördüğüm bazı belgeler var." sözlerini değerlendirdi. 


Kemal Kılıçdaroğlu: 'Bazı belgeleri gördüm'


Ömer Çelik: 'Kılıçdaroğlu 1 saat içinde açıklasın yoksa...'


Vural, "Sayın Kılıçdaroğlu, 'Ne sözleri verdiniz? Ben birtakım belgeleri gördüm.' derken bu belgeleri millete açıklayalım. Kurulan tuzağın, varılan anlaşmanın ne olduğunu söylemekten neden çekiniliyor? Evet, o belgelerde bir yabancı devlet hakemliğinde, dolaba kaldırılan bu belgelerde, aziz milletimin, cumhuriyetimin temelleri peşkeş çekilmiştir." dedi. Vural, Oslo'da 20 ve 21 no'lu protokol adlı belgelerde vaat edilenler olduğu iddia edilen maddeleri de açıkladı.


Grup Başkan Vekili Vural, MHP İzmir İl Başkanlığı'nda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu bir basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun söz konusu açıklamalarına değinerek, "Oslo'daki protokoller raftadır. Oslo'daki protokollerde, Oslo mutabakat taslağı 20 ve 21 no'lu protokol adlı belgelerde, Türkiyeliliği esas alan bir anayasa yapılması, demoktratik özerklik statüsünün sağlanması, Kürt kimliğinin yeni anayasada yer alması, 'Türk milleti' ibaresinin çıkarılması, Kürtçenin ikinci bir resmi dil olarak kabul edilmesi, teröristbaşının ilk aşamada ev hapsine alınması, sonra da özgürce toplumsal ve siyasal yaşama katılması, teröristlerin silahsızlandırılarak, mevcut yasalar çerçevesinde toplumun öz savunma gücü ya da yeni bir statüyle demokratik çözüm içinde varlığını koruyacak bir yapılanmaya kavuşması, bunlar protokole bağlanmıştır." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS