Son Dakika

Okullar açıldı mı? Bugün yüz yüze eğitim hangi sınıflar için başladı?

A A

21.09.2020 - 12:23 Son Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurduğu 21 Eylül tarihi geldi. 1. sınıflar ve okul öncesi eğitimi için süreç başladı. Seyreltilmiş ve yüz yüze eğitim için hazırlıklar tamamlandı. Peki, bugün hangi sınıflar için okullar açıldı?

Okullar açıldı mı? Bugün yüz yüze eğitim hangi sınıflar için başladı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl okulların uzaktan eğitim şeklinde başlaması kararı alınmış ve 31 Ağustos’ta başlayan eğitim öğretim EBA üzerinden devam etmişti. Normalleşme süreci adımlarında ise okulların aşamalı ve seyreltilmiş olarak açılması kararlaştırılmıştı.

İlk etapta okul öncesi eğitimi ve ilkokul 1. sınıfları kapsayan yüz yüze eğitim için 21 Eylül tarihi verilmişti. İşte yüz yüze eğitimle ilgili tüm detaylar ve okulların açılacağı o tarih…

OKULLAR AÇILDI MI?

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın takviminde yer alan bilgilere göre 21 Eylül'de okullar açıldı. Bugün okul öncesi eğitim sınıfları ve 1. sınıflar için yüz yüze eğitim başladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK 2020?

Bakan Selçuk: Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

Buna göre sınıflar için okulun hangi gün olacağına okul yönetimleri karar verecek. Bu nedenle öğrencinin okulundan yetkili kişiye ulaşarak süreç öncesine bilgi alınmasında fayda var.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasında sürecin etkili ve verimli şekilde işlemesi ve tüm okullarda ortak bir dilin yakalanması için "uyum programı rehberi" hazırladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasında gerçekleştirilecek "Uyum Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar"ı belirleyerek sürecin etkili ve verimli şekilde işlemesi, tüm okullarda ortak bir dilin yakalanması için rehber hazırladı.

İl Müdürlükleri kanalıyla tüm okullara ulaştırılan rehberde, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul yöneticileri için planlanan tedbirler tüm detaylarıyla paylaşıldı.

Okul yönetimlerinin, 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.