Okullar ne zaman açılıyor: 15 tatil ne zaman bitiyor? | 2017 MEB takvimi

Okullar ne zaman açılıyor: 15 tatil ne zaman bitiyor? | 2017 MEB takvimi

Okullar ne zaman açılacak sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 takviminde cevap verirken 15 tatil ne zaman bitiyor sorusunu soran öğrenciler, tatilin uzaması yönünde sosyal medyadan paylaşımlarda bulunuyor. Öğrenciler tatilin bitmemesini isterken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ağustos ayında açıkladığı takvime göre yarın (6 Şubat) okullar açılıyor. Tatil konusuna dair güncel bilgiler haber içeriğimizde...

2017'de okullar ne zaman açılacak sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı "6 Şubat 2017" tarihi olarak cevap veriyor. Okulların yarın açılmasından ötürü, İstanbul trafiğinde yoğunluk bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın akademik takvimi, eğitim öğretim tarihlerini Ağustos ayında kendi sitesinden şu şekilde açıklamıştı:

Bakanlık “2016-2017 eğitim öğretim yılı, 19 Eylül 2016´da başlayacak, 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek. Hazırlanan 2016-2017 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine ilişkin genelge, illere gönderildi. Buna göre, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak.

2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak 2017-3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.” açıklamasında bulundu.

Öğrenciler üzülecek: 2017 yılında resmi tatil günleri hafta sonuna denk geliyor

1 Mayıs 2017’nin ilk tatili
2017 yılının iş ve okul hayatını etkileyen ilk tatili 1 Mayıs’ta gerçekleşecek. Emek ve Dayanışma Günü günü olarak kutlanan 1 Mayıs Pazartesi gününe denk geldiği için resmi tatil sayılacak.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da tatil
2017’nin resmi tatilleri içerisinde hafta arasına giren bir diğer tatil günü 19 Mayıs olacak. Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs Cuma gününe denk gelecek.

Ramazan Bayramı tatili 2 günü etkileyecek
Tatillerin bu yıl hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle en uzun tatiller arasında yer alan Ramazan Bayramı tatili 2. ve 3. Günlerinde iş hayatını etkileyecek. Ramazan Bayramı’nın 1. Günü olan 25 Haziran Pazar gününe denk gelirken, 26 ve 27 Haziran Pazartesi ve Salı günleri resmi tatil oalrak kabul edilecek.

Eğitim uzmanlarından ailelere önemli tavsiyeler
Uzmanlar 15 günlük tatil süresi boyunca öğrencilerin okul hayatından soğuyabileceğini ifade ederken velilere uyarılarda bulunuyor. Yarıyıl tatili boyunca öğrencileri sıkmadan 3 günde bir ya da haftada bir olarak ikinci eğitim öğretim yılına hazırlanması gerektiğini ifade ediyor. 15 günlük tatil boyunca okuldan tamamen uzaklaşan öğrencilerin 2. yarıyılda adaptasyon sorunu yaşayabileceği dile getiriliyor.

Belirli periyotlarla öğrencilerin okuldan ve derslerden soğumaması için eğlenceli bir şekilde okulu unutturmayacak çeşitli aktiviteler yapılması gerektiğini belirten uzmanlar küçük yaşta olan öğrencilerde bu uyum sorunun etkilerinin daha büyük olabileceğini ifade ediyor. Özellikle okul ile ilgili sorunu bulunan ve okula gitmek istemeyen öğrencilerin sömestr tatili boyunca kendisini rahatlatmak amacıyla okuldan tamamen uzaklaşmaya başladıkları dile getiriliyor.

Uzmanların bu konuda yaptığı açıklamalara göre tatil süresinde hassas olan noktanın öğrenciyi sıkmamak olduğu belirtiliyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS