Okullar uzatıldı mı, tatil ertelenecek mi? Bakan'dan son dakika açıklaması

Video: Okullar uzatıldı mı, tatil ertelenecek mi? Bakan'dan son dakika açıklaması

Okullar uzatıldı mı? 2020 yaz tatili ertelenecek mi? Gözler bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısına çevrilmiş durumdaydı… Peki, okullar uzatıldı mı? 2020 yılında okullar ne zaman tatil olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile kameralar karşısına geçti. İşte, merak edilen sorularla ilgili Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un açıklamaları...

Corona virüsü tedbirleri kapsamında ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitime geçildi. Bu nedenle okulların uzatılacağı ve yaz tatilinin ertelenip ertelenmeyeceği merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, okullar ne zaman tatil edilecek? Merak edilen sorularla ilgili gözler Bilim Kurulu toplantısına çevrilmişti.. İşte Bilim Kurulu sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama...


YAZ TATİLİ ERTELENECEK Mİ?


Normal koşullarda okullar 6-10 Nisan arasında ara tatile girecek, 13 Nisan'da başlayan ikinci dönemin diğer yarısı ise 19 Haziran'da tamamlanacaktı. Ancak Corona virüsü tedbirleri kapsamında okullar 14 – 22 Mart tarihleri ve arasında ara tatile çıktılar. 23 Mart’ta ise uzaktan eğitim başladı. Yaz tatilinin ertelenip ertelenmeyeceğine ise bugün ki Bilim Kurulu sonrası karar verildi. Hemen belirtelim ki eğitim ve öğretime 30 Nisan'a kadar ara verildi. Ancak yaz tatili süresi değişmedi.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları şu şekilde:


Toplantıya başladık ve Bakanlık olarak Bilim Kurlu ile beraber tartışma yapma fırsat bulduk. Meseleye nasıl baktığımızı paylaşma fırsatımız oldu. Dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir durum. Bizim için öncelikle çocuklarımızın sağlığı birinci referans noktamız. Eğitimsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçları günlük olarak izleyerek tespit etmeye çalışıyoruz. Biz uzaktan eğitime başladık. Telafinin ne zaman nasıl olacağı bilim kurulumuzun önerileriyle bütün bu çalışmalarımıza baktığınız zaman eğitimde elbette kayıplar olacaktır. Çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarının telafisi konusunda her türlü senaryoya hazırız. Gereğini yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. Önümüzdeki evde eğitim sürecin 30 Nisan tarihine uzattık. 


Ücretli öğretmenler konusundaki mevcut mevzuat derse giren öğretmenlerimizin ücreti alması konusunda çok açık. Her senaryoya açığız bu zaman dilimlerinde ücretli öğretmenlerimizin girmesi söz konusu olacak. Çalışmalar devam ediyor.


Sosyal izolasyon diyoruz. Toplantıda mesafeli. Yaşamın devam etmesini önemsiyoruz. Yeri geldiğinde ikramları da devredışı bırakıyoruz. Hastanelerle ilgili özellikle şüpheli vakalarla ilgili hastaları diğerlerinden ayırıyoruz.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS