Ömer Çelik açıkladı... HDP'ye kapatma davası geliyor mu?

Ömer Çelik açıkladı... HDP'ye kapatma davası geliyor mu?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, HDP'ye dönük olarak kapatma davası tartışmalarına ilişkin, "Siyasi partilerin içinde meşru anayasal düzene karşı olan varsa onlar bunun bedelini ödemesi gerekir. Hiçbir şekilde bir siyasi partinin kapatılmasından yana değiliz. Demokratik siyaset zemininde de hiç kimse terörü, terörist faaliyetleri övemez, terörist faaliyetlere destek veremez. Bunu söylediği andan itibaren, hiç kimse fiili durum yaratamaz" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik, Başbakan Davutoğlu'nun yeni anayasa çerçevesinde partileri ziyaret takviminin yarın başlayacağını belirterek, yeni anayasa meselesinin, 2011'den sonra yoğun bir şekilde Türkiye'nin gündeminde olduğunu ifade etti.

Çelik, 2007 yılında tartışmalara zemin olması için anayasa taslağının hazırlandığını hatırlatarak, bu çerçevede eleştiriler gelince 2011 yılına giderken, AK Parti'nin 2011 seçimlerinden sonra daha farklı bir yöntem belirleme konusunda tutum sergilediğini dile getirdi.

Kendisinin koordinasyonunda yürüyen yeni anayasayı destekleme konusunda yapılan çalışmaların olduğunu anlatan Çelik, aynı şekilde Uzlaşma Komisyonu'nun da iyi bir performans sergilediğini ifade etti.

Gerek Uzlaşma Komisyonu, gerekse uzlaşma komisyonun alt birimlerinin hiçbir ertelemeye başvurmaksızın zamanında ilettiğini anlatan Çelik, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının kendi anayasa tekliflerini ilettiğini söyledi. Çelik, Uzlaşma Komisyonu çalışmalarıyla birlikte her meselenin konuşulduğu anayasa külliyatının ortaya çıktığını belirtti.

Demirtaş'ın açıklamaları

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'özerklik' açıklamalarına işaret eden Çelik, "Demokrasi, özgürlükler gibi birtakım yüksek değerleri ifade edip arkasından özyönetim gibi birtakım fiili durumlara atıf yapıp, arkasından da teröristler eliyle oluşturulmuş hendek ve barikat siyasetini savunmak meşru bir zemin değildir. Diyorlar ki, 'Türkiye'de çeşitli siyasal modeller tartışılıyor, biz bu özyönetimi de bu modellerden biri olarak değerlendiriyoruz'. Türkiye'de federasyondan tutun da sosyalist düzene kadar çeşitli siyasi modelleri savunan partiler var. Buradaki şu ayrıma dikkat etmek gerekiyor, hiç kimse, mevcut siyasi ilkeler, demokratik hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde halkın karar vermediği sistem üzerinde fiili durum yaratamaz. Türkiye'deki mevcut hukuk düzenini zedelemeye dönük siyasi suikast girişimi olur" diye konuştu.

Kapatma davası tartışmaları

Çelik, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, "HDP'ye yönelik eleştirileriniz vardı, meşru siyasal zeminden uzaklaştı dediniz, bir kapatma davası gelir mi" sorusunu Çelik, "Biz, hiçbir şekilde siyasi parti kapatmalarından yana değiliz. Sivil siayset zemininin korunması için siyasi partilerin kapatılmaması gerekir. Siyasi partilerin tamamen kapatlımasını engelleyen tutumla çıktık. Şimdi de siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız, çünkü siyasi partileri halk kurar. Ama o siyasi partilerin içinde meşru anayasal düzene karşı olan varsa onlar bunun bedelini ödemesi gerekir. Hiçbir şekilde bir siyasi partinin kapatılmasından yana değiliz. Demokratik siyaset zemininde de hiç kimse terörü, terörist faaliyetleri övemez, terörist faaliyetlere destek veremez. Bunu söylediği andan itibaren, hiç kimse fiili durum yaratamaz. Kişilerin kendi sorumluluklarını taşıması gerektiğini ifade ediyoruz" şeklinde cevapladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS