Ömer Çelik CNN TÜRK canlı yayınında konuştu

Video: Ömer Çelik CNN TÜRK canlı yayınında konuştu
<a class="in-news-link" href="/ab" target="_blank" title="AB haberleri">AB</a> Bakanı ve Başmüzakereci <a class="in-news-link" href="/omer-celik" target="_blank" title="Ömer Çelik haberleri">Ömer Çelik</a>, <a class="in-news-link" href="/cnn-turk" target="_blank" title="CNN TÜRK haberleri">CNN TÜRK</a> canlı yayınında Doğan <a class="in-news-link" href="/tv" target="_blank" title="TV haberleri">TV</a> <a class="in-news-link" href="/ankara" target="_blank" title="Ankara haberleri">Ankara</a> Temsilcisi <a class="in-news-link" href="/hakan-celik" target="_blank" title="Hakan Çelik haberleri">Hakan Çelik</a>'in sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, AB vize görüşmelerinden, tutuklu gazeteci ve akademisyenler konusu dahil <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'nin gündemini değerlendirdi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, CNN TÜRK canlı yayınında Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, AB vize görüşmelerinden, tutuklu gazeteci ve akademisyenler konusu dahil Türkiye'nin gündemini değerlendirdi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik uyuyan hücrelerin ortadan kaldırılması ve Reina saldırısı ile birlikte diğer saldırılar hakkında şöyle konuştu:

"Reina saldırısında en dikkat çeken şey son derece profesyonel bir saldırıyla karşı karşıyayız. Profesyonel ve soğuk kanlı bir şekilde olan bir saldırı. Modern istihbarat tekniklerinin ulaşamayacağı bir yöntem kullanıyorlar. Onlara verilen emir yıllar öncesinden veriliyor." 

Batılı ülkelerin terörü desteklediği iddiaları üzerine şöyle söyledi:

"Şu ülkenin istihbaratı diye hedef gösteremeyiz. Ancak dünyada bu konuda küresel sapma var. Karşı karşıya olduğumuz bu dönem vekalet savaşları dönemi. Çifte standartla ilgili somut gerekçemiz, DEAŞ saldırılarında, çok ciddi tepkilerini dile getiriyorlar ancak diğer saldırılarda aynı tepkiyi göremiyoruz." 

Laiklik, yeniyıl kutlamalarıyla Noel kutlamalarının karıştırılması ile ilglili konulardaki toplumsal barışı sabote eden durumlar var mı sorusuna ise Bakan Çelik şöyle yanıt verdi:

"Bu toplum bu kadar zayıf bir toplum değil. Binlerce yıllık bir tecrübenin içinden gelen bir toplumda yaşıyoruz. Kutuplaşma olmasın diye tartışmalar olmaması doğru değil. Bu tartışma olmasaydı şu olmazdı gibi bir yaklaşım son derece basit bir yaklaşımdır. Tabi bu tartışmalar demokratik bir yolla olmalıdır."

Laiklik tartışmalarıyla ilgili Bakan Ömer Çelik şöyle ifade etti:

"Laiklik laikçilikle erozyona uğradı. Dün laikçiliğe tepki gösterenlerin bugün laikliğe daha çok değer verdiklerini görüyoruz. Bu konuda aslında adı konulmamış bir uzlaşma var. Noel, yılbaşı meselesinde Fransa'da da tartışma oldu. Buna kimsenin karışmaya hakkı yok, insanlar yeni yıla umutla ve gülümsemeyle girmek istiyorlar. Yeni yıla umutla ve gülümsemeyle girmek istediğimiz için hepimiz kutlama mesajlarını yayınlıyoruz."

"Ben satranç oynarım"

Son günlerdeki satranç tartışmaları için Bakan Çelik şu ifadeleri kullandı:

"Satrancın din adına yasaklanması konusunu desteklemiyorum. Satranç ne yapılması ve nasıl yapılması gerektiğini anlatır. Bizde ağır kimlik problemi var. En sonunda satrancı getirdik. Ben satranç oynarım. Herkese de tavsiye ederim. Satrancın din adına yasaklanmasını da son derece akıl dışı bulurum"

"Hutbe ile şiddet arasında bağlantı olamaz"

Bakan Çelik: "Diyanet İşleri Başkanlığı dini literatürler içinde davrandığı için laik devlet açısından bir sorun getiren durum yoktur. Diyanet İşleri Başkanı son derece demokratik bir insandır. Diyanet İşleri Başkanı'nın konuşmasıyla terör eylemini karşılaştırmak doğru değil. Suriye'ye bakın, Türkler'in bulunduğu bir noktada DAEŞ'li teröristler yok bunun nedeni Diyanet İşlerinin tutumudur."

Avrupa'da Türk algısı

Bakan Çelik: "Türkiye, Arap Coğrafyası'ndaki insanların modeli. Ülkelerine bir mülteci almayanlar Türkiye'yi insan haklarına uymamakla eleştiriyorlar. Dünyanın ekseni kaydı. İçinden geçtiğimiz türbülansı dikkate almak lazım."

Tutuklu gazeteciler konusu

Bakan Çelik: "Dünyanın her yerinde olduğu gibi medyanın da terörle ifade ve basın hürriyeti konusundaki ince çizgiyi kendi içinde bir mekanizmayla oluşturursa daha iyi olur. Tüm dünyada reform iradesi kapatılmıştır. Ancak biz burada muhattaplarımızın bizi suçladığı gibi haksız bir durumda değiliz. Ancak her işi mükemmel yapıyoruz gibi bir tutumda değiliz. Ancak tutuklu gazeteci ve akademisyenler konusunda her dosyaya tek tek bakmak gerekir." 

Türkiye AB ilişkileri

Bakan Çelik: "Terör meselesi hariç tüm kriterleri yerine getirebileceğimizi düşünüyoruz. AB konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bu meselenin kilitlendiği nokta 15 Temmuz sonrası oldu. Dünyadaki tüm ülkeler terörle ilgili mevzuatlarını güncellerken bizim kendi mevzuatımızı değiştirmemiz söz konusu olamaz. AB terörle mücadele konsunda yenilenmeli. Vizesiz girişle ilgili terörle mücadele konusundaki madde hakkında bir uzlaşmaya varabilirsek olacaktı. Tekrar görüşmeler sağlayıp bu konu üzerinde konuşacağız." 

Rusya ile ilişkiler

Bakan Çelik: "Enerji ilişkileri konusundaki karmaşıklık konuşulduğunda, Avrupa Rusya'yla iyi ilişkiler kurmak zorunda. Darbe girişimi olduğunda sayın Putin bizi aradı Avrupa Birliği aramadı sonra neden Putin'le ilişkileriniz iyi diye sorulmaz. Rusya ile tarihsel ilişkilerimiz belli, tabii ki NATO üyesiyiz ancak Rusya'yla ya da diğer ülkelerle ilişkilerimizin iyi olması gerekir."

Kıbrıs'ta barış  

Bakan Çelik: "Kıbrıs konusunda bizim kazan kazan politikamız gerçekleşti. Şimdi aynı pozisyonu Türkiye destekliyor. Ancak burada teknik düzeyde parametre şeklinde bir çözüm istiyoruz." 

Gümrük birliği meselesi

"Gümrük birliğini karşılıklı olarak düzenleme konusunda tam mutabakatımız var. Gümrük birliğinde güncelleme meselesi bir şekilde yenileme değil tamamen güncellemedir. Rakamlar da bize bunu gösteriyor."

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS