Ömer Halisdemir kimdir, nasıl şehit oldu? İşte Ömer Halisdemir’in hayatı ve belgeseli

Ömer Halisdemir kimdir, nasıl şehit oldu? İşte Ömer Halisdemir’in hayatı ve belgeseli

Ömer Halisdemir kimdir, nasıl şehit oldu? İşte Ömer Halisdemir’in hayatı ve belgeseli

Darbeci general Semih Terzi’yi etkisiz hale getirdikten sonra şehit edilen Ömer Halisdemir, 15 Temmuz’da anılan isimlerden biri olacak. Darbe girişiminin seyrini değiştiren kişilerden biri olan şehit Ömer Halisdemir iki çocuk babası olarak biliniyor. Peki, Ömer Halisdemir kimdir, nasıl vefat etti?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminde kilit isimlerden biri olan Ömer Halidemir, girişimin seyrini değiştirerek tarihe geçmişti. Aldığı emirle darbeci general Semih Terzi’yi karargaha sokmayan Halisdemir, ardından da şehit olmuştu. İşte Halisdemir’in hayatı ve belgeseli..

ÖMER HALİSDEMİR KİMDİR, NASIL ŞEHİT OLDU?

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir çocukluğunu Niğde'nin Çukurkuyu beldesinde geçirmiştir. Çukurkuyu ‘da okul sonralarında çobanlık yapmıştır. Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuk sahibi olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yurt içinde ve yurt dışında görev yapmıştır. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir ‘in aktardığı bilgiye göre, vurduğu komutan Semih Terzi ile Afganistan'da birlikte görev yapmıştır.

Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde askerin içindeki bir grup FETÖ mensubunun darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı 'dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldürmüştür. Semih Terzi'nin korumaları tarafından Ömer Halisdemir 30 kurşunla şehit edilmiştir. Daha sonra ise askeri darbe yanlısı iki subay öldürülmüş 36'sı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanmıştır. Çeşitli basın kaynaklarında çıkan haberlerde Halisdemir ‘in "darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden" biri olduğu ifade edilmiştir.