On binlerce Suriyeli Türkiye yolunda

On binlerce Suriyeli Türkiye yolunda

Birleşmiş Milletler Halep'ten kaçan 20 bin Suriyelinin Türkiye sınırına yaklaştığını açıklarken, Kilis Valisi Süleyman Tapsız sığınmacıların Türkiye'ye alınma gibi bir durumlarının olmadığını söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Birleşmiş Milletler, Halep'ten kaçan 20 bin kadar Suriyelinin Türkiye sınırına yığıldığını açıkladı. BM İnsani Yardım Koordinasyon Birimi yetkililerinden Linda Tom, "Bab-el Selam geçiş noktasında 20 bin kadar kişi toplandığı tahmin ediliyor. 5-10 bin kişi de Azez'e gitti" dedi. Bab-el Selam, Kilis'te Öncüpınar sınır kapısının Suriye tarafında yer alıyor.


Tom yaklaşık on bin kişinin de Kürt kasabası Afrin'e sığındığını, buradaki mülteci kampının genişletileceğini açıkladı. Linda Tom, insani yardım kuruluşlarının savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan kişilere yardım etmeye çalıştığını belirterek " Ancak çatışmalar Türkiye'den bu bölgelere yardım ulaştırılmasını zorlaştırıyor" diye konuştu.


Bu arada Kilis Valisi Süleyman Tapsız, sığınmacıların son durumuyla ilgili açıklama yaptı. Öncüpınar'ın karşısındaki kamplara, son süreçte,30-35 bin kişinin geldiğini, kamplarda kalan kişi sayısının 100 bine yaklaştığını söyledi. Tapsız, sığınmacıların şimdilik Türkiye'ye alınma gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı, Rusya'nın saldırılarının devamı halinde, bölgeden 70 bin kişinin daha gelebileceğini söyledi.
Rus savaş uçaklarının destek verdiği Suriye ordusu Pazartesi günü Halep'in kuzeyinde büyük bir harekat başlatmıştı. Operasyonda bazı köyler geri alınırken, isyancıların Türkiye'den ikmal yolları kesilmişti.


Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Londra'da, Halep'ten kaçan 60-70 bin kişinin Türkiye sınırına doğru ilerlediğini açıklamıştı. 


Türkiye şimdiye kadar yaklaşık 2.5 milyon Suriyeli mülteci kabul etti. 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS