Ordu referandum seçim sonuçları: Ordu’da Evet mi Hayır mı önce olacak?

Ordu referandum seçim sonuçları: Ordu’da Evet mi Hayır mı önce olacak?

Ordu referandum sonuçları 548 bin 725 kayıtlı seçmenin yer aldığı ilde merakla bekleniyor. YSK 16 Nisan’daki referandum öncesi yaptığı duyuruda il genelinde toplam 1883 sandığın kurulacağını duyurdu. Peki, yarım milyonu aşkın seçmene sahip olan Ordu seçim sonuçlarını nasıl etkileyecek. İşte, Ordu’daki Evet-Hayır oranlarının açıklanacağı anlık olarak güncellenen “Referandum 2017” sayfası…

Ordu referandum sonuçları için geri sayım başladı. Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye gibi ilçeleri olan Ordu referandum sonuçlarının yaklaşık yüzde 1’ine etki edecek. Ordu’daki Evet ve Hayır oranları CNN Türk’te yer alan “2017 Referandum” sayfasından takip edilebilecek. İşte, önceki yıllarda alınan Ordu seçim sonuçlarının bir bölümü…


2017 referandumunda Türkiye'de 81 ile bağlı 50 bin 274 muhtarlıkta 167 bin 140 sandık kuruldu. Referandumda seçmen sayısı 55 milyon 319 bin 222 kişi olarak belirlendi. Bu seçmenlerin sandıkta verecekleri karara göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edilecek yahut reddedilecek.


TÜM SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ...Referandum öncesinde siyasi partiler verecekleri oyların rengine göre seçim çalışmalarını yürüttüler. TBMM'de yer alan partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) referandumda 'Evet' vereceklerini açıklarken, muhalefet partileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladılar. Öte yandan 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 10 olan seçim barajını geçemeyerek Meclis'in dışında kalan partiler de referandum öncesinde oylarının ne olacağını paylaştılar.Madde madde anayasa değişiklikleri


Türkiye 7. kez referanduma gidiyor


Türkye Cumhuriyeti'nde vatandaşlar 7. kez referandum için sandık başına gidiyor. İlk referandum 1961 yılında yapıldı. Ardından 1982, 1987, 1988, 2007 ve 2010 yıllarında referandumlar yapıldı. Türkiye'de yapılan referandumlardan 'Hayır' oyunun yüksek çıktığı tek referandum 1988 yılında yapılan referandum oldu. Bu referandumda 1982 Anayasası'nın 127. maddesindeki yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması konusu oylamaya sunuldu.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) iktidarı sürecinde Türkiye, iki defa referanduma gitti. İlk olarak 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişiklikleri halkoylamasına sunuldu. 2007 referandumunda 'Evet' verenlerin oranı %68,95 olurken, 'Hayır' oylarının oranı ise %31.05 oldu.


2010 Ordu referandum sonuçları


2010 referandumunda yine anayasa değişikliği maddeleri oylamaya sunuldu. Bu halkoylamasında ise 'Evet' oylarının oranı %57,88 olurken, 'Hayır' oylarının oranı %42,12 oldu.


1 Kasım 2015 Genel Seçim Sonuçları


7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin ardından hükümet kurulması konusunda mutabakat sağlanamamasının ardından erken seçime gidildi. 1 Kasım 2015'te yapılan genel seçim sonuçlarına göre AK PARTİ %49.5, CHP %25.3, MHP %11.9, HDP ise %10.8 oranında oy aldı. 


2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan %51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu %38.44, Selahattin Demirtaş ise %9.76 oranında oy aldı.


Ordu Hakkında Kısa Bilgi; Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan şehirlerden bir tanesidir. Ordu kıyı şeridi bakımından diğer Karadeniz bölgesi şehirlerinden avantajlı konumdadır. Yamaç paraşütü ve  trekking sporları şehirde yapılabilir. Yerli yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapan şehir,   tatilcilerin ve doğayı seven herkesin ortak noktalarından bir tanesidir. Fındık şehir ekonomisinin yarısından fazlasını karşılamaktadır. Bunun yanında tarım ve balıkçılık az da olsa yapılmaktadır. Çikolata fabrikaları ve Laminat parke fabrikası pek çok kişiye iç istihdamı sağlamaktadır.


İlçeleri; Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS