Osmanlı'da ilk otopsi Tosya’daki Hasip Efendi'ye yapıldı

Osmanlı'da ilk otopsi Tosya’daki Hasip Efendi'ye yapıldı © İHA

Kastamonu Tosya'da bulunan tarihi caminin mezar taşının okunmasıyla Osmanlı dönemine ait ilginç bir bilgi de ortaya çıktı. 1850'de ölen dönemin kaymakamı Hasip Efendi'ye ait olduğu belirlenen mezarın Şair Latif Efendi tarafından yazılan kitabesinde, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk otopsinin de Tosya'da Hasip Efendi'ye yapıldığı yazılı.

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Yeni Camii adıyla bilinen Mer’aş-i Abdurrahmanpaşa Camii'nin haziresinde, halk arasında merak konusu olan mezarların kimlere ait olduğu, kitabelerinin okunmasıyla anlaşıldı. Tosya Müftüsü Eyyüp Demir'in okuduğu kitabede, mezarın bir kaymakama ait olduğu ve ölümünün ardından Osmanlı İmparatorluğu döneminin ilk otopsisinin de Tosya'da yapıldığının yazılı olduğu ortaya çıktı.

Müftü Demir'in kitabeleri okumasıyla, kaymakamın yanındaki mezarların da ikisi yüzbaşı rütbesindeki komutan, ikisi er olan 4 şehide ait olduğu anlaşıldı.

Dönemin şairlerinden Latif Efendinin mezar taşına Osmanlıca olarak yazdığı kitabede Osmanlı İmparatorluğunda ilk otopsinin 1850 yılında kaymakama yapıldığı anlaşıldı. Tosya İlçe Müftüsü Eyyüp Demir, 1850 yılında Osmanlı İmparatorluğunda Mer’aş-i Abdurrahmanpaşa Camii Haziresine defnedilen mezar taşında Tosya’da ilçe kaymakamı olarak görev yapan Hasib Efendi’ye ilk otopsinin yapıldığının yazıldığını söyledi.

Hasib Efendi kimdir?

Osmanlı Padişahlarından Abdülmecit döneminde sarayın güvenini kazanan Hasib Efendi, Tosya’ya Kaymakam olarak atanır. İlçede göreve başlamasının ardından kısa sürede halkın sevgisini kazanan Hasib Efendi’nin icraatları halk tarafından büyük beğeni toplar. Halkın sevilen yöneticisi Hasib Efendi, bir Kadir Gecesi ansızın vefat eder ve ilçenin en eski camilerinden olan tarihi Mer’aş-i Abdurrahmanpaşa Camii Haziresine defnedilir. Hasib Efendi’nin ani ölümü halk arasında kuşku uyandırır ve halk bu durumdan şüphelenmeye başlar. Halkın galeyana gelmemesi için çaba gösteren zamanın Kastamonu Valisi, durumu kadıya iletir ve Kastamonu’da tabiplerden oluşan bir heyeti otopsi için ilçeye gönderir. Kadı ve tabipler heyeti nezaretinde Kaymakam Hasib Efendinin mezarı açılır ve otopsi yapılarak tekrar defnedilir. Böylece Osmanlı Döneminin ilk otopsisi Tosya’da ve bir kaymakama yapılmış olur. Tabipler heyeti otopsi raporunu hazırlar ve Kaymakamın ölümünde herhangi bir şüpheye rastlanılmadığı rapora yazılır. Dönemin Şairlerinden Latif Efendi, Kaymakam Hasip Efendi’nin ölümünü ve yapılan otopsiyi ebcet hesabına göre yazarak mezar taşına nakşeder.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS