ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2020 tercihleri ne zaman başlayacak?

ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2020 tercihleri ne zaman başlayacak?

ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2020 tercihleri ne zaman başlayacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercihleri ÖSYM tarafından erişime açıldıktan sonra dikey geçiş hakkını kullanmak isteyen adaylar başvurularını gerçekleştirecekler. DGS 2020 tarih tarihleri başvuru hakkını kullanmak isteyen adaylar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, DGS tercihleri ne zaman başlayacak?

DGS sonuçları geçtiğimiz günlerde ÖSYM’nin resmi internet adresi üzerinden erişime açılmıştı. Sınava katılan adaylar hem sonuçlara hem de kendi cevap kağıtlarına ulaşabilmişti. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bu kez tercih süreci beklenmeye başlandı. Peki, Dikey Geçiş Sınavı tercihleri ne zaman yapılacak?

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

DGS tercihleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıl sonuçları 25 Temmuz'da açıklanan sınav için tercihler 21 Ağustos tarihinde alınmaya başlanmıştı.

Aynı sürenin bu yıl da baz alınması durumunda 2020 DGS tercihlerinin 28 Eylül'e yakın bir tarihte başlaması bekleniyor.

Konuya ilişkin ÖSYM'den resmi bir açıklama gelmesi durumunda içeriğimizde yerini alacak.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI NEDİR?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmalarını sağlayan sınav olarak biliniyor. ÖSYM tarafından yürütülen süreçte öğrenciler sınavdan başarılı puanları aldıkları takdirde dikey geçiş yapabiliyorlar.