ÖSYM sınavlarında HES kodu alma dönemi! Hayat Eve Sığar kodu nasıl alınır?

ÖSYM sınavlarında HES kodu alma dönemi! Hayat Eve Sığar kodu nasıl alınır?

ÖSYM’den sınavlarda uygulanacak olan HES kodu ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Yapılacak olan ÖSYM sınavlarında artık adaylardan HES kodu bilgisinin isteneceğini ifade eden kurum kodun sisteme nasıl ekleneceğini de açıkladı. Peki, ÖSYM HES kodu nasıl alınır ve sisteme nasıl eklenir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden oldukça önemli bir açıklama geldi. Artık ÖSYM sınavlarına katılacak adaylar başvurularında HES kodunu da girmek durumunda olacaklar. Peki, bu kod nereden alınacak ve ÖSYM sistemine nasıl eklenecek?

ÖSYM’DEN HES KODU AÇIKLAMASI

Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda adaylardan HES kodu bilgisi alınacak. Sınava başvuruda, HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecek.  Bu nedenle adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor

HES KODU NASIL ALINIR?

Adaylar, ayrıca HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabilecekler.

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

e-Devlet ile,

e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

e devlet HES kodu almak için tıklayınız...

HES KODU ÖSYM SİSTEMİNE NASIL İŞLENECEK?

Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) "PROFİLİM" alanında bulunan "HES KODU BİLGİLERİM" sayfasından yapacaklar.

Başvuru yapılan her sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, söz konusu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekiyor.

HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilen adaylar sınavlara başvurularını yapabilecekler. e-YDS'ye başvuru yapacak adayların da ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS